Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Renowacja wewnętrznego parapetu drewnianego

Źródło: ShutterStock
Parapety drewniane wymagają co kilka lat zabiegów renowacyjnych gdyż ich powłoka z czasem ulega zmatowieniu. W czasie użytkowania parapety często ulegają zarysowanium. Renowację parapetu drewnianego możemy wykonać samodzielnie.

Nie potrzeba do tego wysoce specjalizowanego sprzętu. Z narzędzi będziemy potrzebować przede wszystkim szlifierkę lub urządzenie wielofunkcyjne. Urządzenie takie pozwala szybko i łatwo przeszlifować krawędzie i miejsca niedostępne dla dużych szlifierek. Potrzebny będzie również papier ścierny, najlepiej o gradacji 60, 120 i 240 oraz gąbka ścierna o gradacji ok. 240.

Prace można wykonać wyłącznie papierami ściernymi, bez konieczności zakupu szlifierki. Wiąże się to jednak ze znacznie dłuższą renowacją, szczególnie przy remoncie kilku parapetów jednocześnie. Urządzenia wielofunkcyjne i szlifierki do zastosowań domowych bez problemu zakupimy w cenie 100-250zł.

 

Krok 1 - Szlifowanie parapetu drewnianego

 

Szlifowanie parapetu najlepiej zacząć od grubszego papieru o gradacji 60, stopniowo przechodząc do papieru 120 i na końcu 240. Urządzenia wielofunkcyjne znacznie ułatwiają szlifowanie, szczególnie w trudniej dostępnych miejscach. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw końcówek szlifujących.

Na końcu warto przeszlifować cały parapet gąbką ścierną, szczególnie wszystkie miejsca zaokrąglone. Zbyt mocne szlifowanie zaokrągleń szlifierką elektryczną może doprowadzić do powstawania kantów. Szlifowanie ręczne papierem lub gąbką daje większą kontrolę.

Parapet wewnętrzny (parapet drewniany) wymaga co jakiś czas renowacji. Doradzamy jak naprawić parapet i jak ponownie wykonać lakierowanie parapetu. Naprawa parapetu drewnianego nie jest trudna. Konieczne jest dokładnie szlifowanie parapetu. Renowacja parapetu pozwala naprawić niewielkie jego wady.

 

Krok 2 - Czyszczenie i gruntowanie parapetu

 

Po zeszlifowaniu starego lakieru aż do surowego drewna przychodzi czas na dokładne oczyszczenie całej powierzchni. Należy usunąć z parapetu pył powstały w czasie szlifowania, gdyż jego nadmiar uniemożliwi właściwe związanie lakieru z drewnem.

Gruntowanie pod docelowy lakier można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to malowanie drewna lakierem rozcieńczonym benzyną lakową w stosunku 1:1 do momentu, aż drewno przestanie wchłaniać nanoszoną mieszankę. Drugi sposób to zakup gotowego środka gruntującego. Rozwiązanie to nie wymaga ręcznego rozrabiania i mieszania lakieru z benzyną. Środki takie przeważnie nanosi się w jednej lub dwóch warstwach. Ważne jednak, aby zakupić środek gruntujący dostosowany do używanego rodzaju lakieru. W przeciwnym wypadku może dojść do odspajania się lakieru od zagruntowanego drewna – problem ten nie wystąpi, jeśli do gruntowania użyjemy lakier wymieszany z benzyną lakową.

Po zakończeniu gruntowania powierzchnię parapetu zaleca się delikatnie zeszlifować gąbką ścierną i dokładnie usunąć wszystkie pyły i zabrudzenia. Szlifowanie można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu środka gruntującego. Najczęściej jest okres 24-48 godzin.

 

Krok 3 - Lakierowanie parapetu drewnianego

 

Na oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni możemy rozpocząć nanoszenie lakieru. Nakładamy go w minimum dwóch warstwach. Ważne, aby po naniesieniu pierwszej powłoki odczekać do jej wstępnego wyschnięcia i dopiero wtedy nakładać drugą warstwę. Czas ten podawany jest zawsze na opakowaniu i jest różny dla różnych lakierów (nie ma tutaj jednej uniwersalnej zasady).

Lakier można nakładać pędzlem do farb rozpuszczalnikowych. Należy pilnować, aby nie pojawiały się miejscowe zbyt duże nacieki lakieru, których później nie da się usunąć – jedyną metodą będzie ponowne szlifowanie i lakierowanie parapetu.

Do renowacji parapetów drewnianych dobrze nadają się lakiery rozpuszczalnikowe. Są one odporne na zarysowania co jest dość ważne w przypadku parapetów gdyż często stawiamy na nich różne przedmioty, przesuwamy doniczki z kwiatami itp. Nie jest to jednak żaden przymus i bez problemu możemy również zastosować inne lakiery.

Nigdy nie wolno nakładać różnych lakierów na siebie. Często prowadzi to do znacznego przebarwienia lub rozpuszczenia lakierów, a nawet do ich odpadania od powierzchni drewna. Z tego względu planując renowację parapetu drewnianego zawsze najlepiej jest zeszlifować z niego cały stary lakier i dopiero wtedy nałożyć nowy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.