Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Porównanie popularnych systemów stropowych

Każdy dom posiada co najmniej jeden strop nad parterem, przeważnie jako strop gęstożebrowy lub strop monolityczny. Popularny jest strop ceramiczny ale równie często stosowany jest strop prefabrykowany. Obecnie tanie pustaki stropowe takie jak teriva czy fert stają się co raz powszechniejsze.
Źródło: ShutterStock
Stropy to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Omawiamy zalety i wady popularnie stosowanych technologii stropów i doradzamy jaki rodzaj wybrać dla typowego domu jednorodzinnego. W analizie uwzględniamy również aspekt finansowy.

Podstawowe zadania stropu to przeniesienie obciążeń użytkowych (oraz ciężaru własnego) poprzez ściany nośne na fundamenty. Pełnią też funkcję dodatkowego usztywnienia ścian nośnych, a tym samym całej konstrukcji budynku. Dodatkowo stanowią przegrody cieplne i akustyczne między poszczególnymi kondygnacjami.

Analizując parametry danego stropu należy brać pod uwagę miejsce jego wbudowania. W przypadku stropu nad piwnicą bardzo ważnym aspektem jest dobra izolacyjność cieplna stropu (szczególnie jeśli nie planujemy ogrzewać piwnicy w czasie zimy). Dla wyższych kondygnacji parametr ten będzie miał mniejsze znaczenie, lecz jednocześnie wzrośnie znaczenie izolacyjności akustycznej stropu.

W typowym domu jednorodzinnym nie musimy za wszelką cenę wybierać stropu o najwyższej wytrzymałości, mogącego przenosić skrajnie duże obciążenia, gdyż takowe prawdopodobnie nigdy w domu nie wystąpią. Popularne systemy stropowe dostępne na rynku bez problemu sprostają wymaganiom typowych obciążeń w domu jednorodzinnym.

 

Stropy gęstożebrowe i monolityczne

 

Do najbardziej popularnych systemów w domach jednorodzinnych należą stropy gęstożebrowe oraz monolityczne. Stropy drewniane projektowane są raczej wyłącznie w domach o całej konstrukcji drewnianej (potocznie określane jako „kanadyjki”). W tradycyjnych domach rzadko stosuje się również tzw. stropy kanałowe (używane raczej w budynkach biurowych, mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej).

Stropy gęstożebrowe to takie, w których głównymi elementami przenoszącymi obciążenia są belki żelbetowe (odpowiednio zbrojone). Są to tzw. żebra, które ustawiane są najczęściej w rostawie ok. 40-60cm (lecz nie więcej niż 90cm). Żebra powinno układać się w kierunku mniejszej rozpiętości między ścianami nośnymi lub podciągami żelbetowymi (chyba, że projekt i obliczenia konstrukcyjne określają inny sposób ułożenia żeber). Przy stropach o dużej rozpiętości stosowane są dodatkowe żebra rozdzielcze, które zmniejszają ryzyko „klawiszowania” stropu i wzmacniają jego konstrukcję.

Między żebrami układane są elementy ceramiczne, keramzytowe czy betonowe, przeważnie w formie tzw. pustaków stropowych.

Każdy strop gęstożebrowy posiada również tzw. nadbeton, czyli płytę betonową, wylewaną nad górną powierzchnią pustaków, o grubości przeważnie do 3-4cm.

Stropy monolityczne są stropami wykonywanymi bezpośrednio na budowie w odpowiednim deskowaniu (szalowaniu). Można je wykonywać w formie płyt żelbetowych zbrojonych i zalewanych betonem na budowie lub stosując częściową prefabrykację (np. stropy Filigran).

W stropach monolitycznych o dużych rozpiętościach nie ma ryzyka klawiszowania (jak w stropach gęstożebrowych). Istotną zaletą stropów monolitycznych jest praktycznie dowolność kształtowania ich wymiarów i geometrii, co może mieć znaczenie przy nieregularnych pomieszczeniach.

 

Strop typu Fert i Porotherm

 

Jest to jeden z najbardziej popularnych rodzajów stropów gęstożebrowych z prefabrykowanymi belkami nośnymi. Żebra są fabrycznie zabetonowane w specjalnych kształtkach ceramicznych i mają rozpiętości od 2,70 do 7,20m. Ciężar belek stropowych wynosi od ok. 30-100kg, w związku z czym nie ma konieczności stosowania specjalistycznych dźwigów.

Pustaki ceramiczne produkowane są w kilku szerokościach (40, 45, 50, 60cm) oraz wysokościach (od 16 do 23cm). Wymiary pustaków dobierane są w zależności od rozpiętości i obciążenia stropu. Rozpiętość stropów typu Fert wynosi do 6,0m.Strop Ackermana wymaga dużej liczby podpór, jednakże mniej niż strop filigran czy ceramiczny strop Porotherm. Na wybór wpływa także maksymalna rozpiętość stropu, dlatego wiele osób zastanawia się strop ceramiczny czy żelbetowy. Zatem jaki strop na dom parterowy aby był tani i skuteczny?Konstrukcja stropów Porotherm jest podobna jak stropów Fert, lecz pustaki mają tutaj wysokość od 15 do 23cm a rozstaw belek nośnych wynosi 62,5cm lub 50cm.

 

Rozpiętość stropów Porotherm wynosi do 8,25m ze skokiem modułowym co 25cm.? Inna kwestia to jaki strop nad piwnicą, gdzie koszt stropu może być większy. Ile kosztuje strop to częste pytanie, na które trudno od razu odpowiedzieć. Budowa stropu wymaga doświadczenia, nie zależnie czy jest to strop lany czy filigran.

Strop Teriva

 

W stropie Teriva żebra stanowią gotowe prefabrykowane belki, nie wymagające szalowania i betonowania na budowie. Rozpiętości belek w stropie Teriva wynoszą od 2,40 do 7,80m (skok co 30cm). Rozstaw osiowy belek stropowych wynosi od 45 do 60cm, w zależności od odmiany stropu Teriva.

Ciężar belek prefabrykowanych wynosi od ok 30 do 110kg. Przy małych rozpiętościach stropu nie jest zatem wymagane użycie ciężkich dźwigów do podnoszenia i układania belek.

W tradycyjnych budynkach mieszkalnych stosuje się trzy podstawowe odmiany stropu Teriva. Odmiana I ma wysokość całego stropu 24cm, w tym nadbeton grubości 3cm, odmiana I bis – wysokość 26,5cm (nadbeton 3cm) oraz odmiana II o wysokości 34cm, w tym nadbeton grubości 4cm.

Wypełnienie między prefabrykowanymi żebrami stanowią pustaki betonowe lub keramzyto-betonowe (tzw. lekki beton), których wysokość i szerokość dostosowana jest do konkretnej odmiany stropu Teriva.

 

Stropy Teriva nie wymagają dużej liczby podpór i rygli. W zupełności wystarczy podparcie belek w odstępach ok 1,5m.Niektórzy mają dylemat strop teriva czy żelbetowy, zatem jaki tani strop na garaż? Duży wydatek to również strop na piętrze. W każdym stropie bardzo ważny jest prawidłowy rozstaw belek stropowych.

Strop Ackermana

 

W stropie Ackermana żebra główne są w całości wykonywane bezpośrednio na budowie. Wiąże się to z koniecznością wykonania dużego zakresu deskowania. W stropie tym rozstaw żeber wynosi 31cm, a same pustaki ceramiczne mają szerokość 30cm, trzy długości: 19,5, 24,5 oraz 29,5. Produkowane są w czterech wysokościach, w zależności od rozpiętości i obciążenia stropu, tj. 5, 18, 20 i 22cm. Zależność jest prosta – im większa rozpiętość lub większe obciążenie stropu, tym wyższe pustaki.

Betonowanie żeber odbywa się jednocześnie z wykonaniem górnej płyty betonowej, tzw. nadbetonu, o grubości przeważnie 3-4cm .

 

Istotna wadą stropów Ackermana jest duża pracochłonność i wysoki koszt budowy, na który wpływa m.in. konieczność zapewnienia bardzo dużej liczby podpór i rygli. Aby zapewnić dobre podparcie zaszalowanego i wylanego stropu podpory muszą być ustawione w odległościach od kilku do kilkunastu centymetrów.Każdy dom posiada co najmniej jeden strop nad parterem, przeważnie jako strop gęstożebrowy lub strop monolityczny. Popularny jest strop ceramiczny ale równie często stosowany jest strop prefabrykowany. Obecnie tanie pustaki stropowe takie jak teriva czy fert stają się co raz powszechniejsze. Strop Ackermana wymaga dużej liczby podpór, jednakże mniej niż strop filigran czy ceramiczny strop Porotherm.

Strop monolityczny Filigran

 

Jest to rodzaj stropu monolitycznego z częściową prefabrykacją, gdyż zakupuje się gotowe płyty żelbetowe (o grubości od 5 do 7cm), na których wylewa się dodatkową warstwę betonu, którego grubość jest zależna od rozpiętości i przewidywanego obciążenia stropu.

Gotowe płyty posiadają odpowiednio dobrane zbrojenie, najczęściej w postaci prętów zbrojeniowych ustawianych krzyżowo. Połączenia poszczególnych płyt należy zazbroić siatką, aby nie wystąpiło zjawisko klawiszowania, czyli wzajemnego przemieszczania się w pionie sąsiednich płyt.

Istotną zaletą stropów Filigran jest możliwość zamówienia praktycznie dowolnego kształtu płyty stropowej o rozpiętościach nawet do 12m. Bez problemu zamówimy płyty trapezowe, trójkątne czy nawet półkoliste. Oczywiście wiązać się to będzie z większym kosztem płyty, lecz znacząco przyspieszy prace na budowie.

Beton wylewany nad płytą prefabrykowaną można również dodatkowo zbroić, jeśli wymagają tego duże obciążenia użytkowe (informacja ta powinna zostać umieszczona w projekcie).

 

Niestety duże wymiary i ciężar prefabrykowanych płyt wymagają stosowania ciężkiego sprzętu do ich podnoszenia (dźwigi), co czasami może istotnie zwiększyć koszt budowy. Decydując się na stropy Filigran zadbajmy również, aby możliwy był dojazd i ustawienie się dźwigu na budowie.Na wybór wpływa także maksymalna rozpiętość stropu, dlatego wiele osób zastanawia się strop ceramiczny czy żelbetowy. Zatem jaki strop na dom parterowy aby był tani i skuteczny? Inna kwestia to jaki strop nad piwnicą, gdzie koszt stropu może być większy. Ile kosztuje strop to częste pytanie, na które trudno od razu odpowiedzieć. Budowa stropu wymaga doświadczenia, nie zależnie czy jest to strop lany czy filigran.

Prównanie popularnych systemów stropowych

 

Niektórzy mają dylemat strop teriva czy żelbetowy, zatem jaki tani strop na garaż? Duży wydatek to również strop na piętrze. W każdym stropie bardzo ważny jest prawidłowy rozstaw belek stropowych.

 

Jaki strop wybrac?

 

Na rynku jest wiele rodzajów stropów, z czego każdy ma swoje wady i zalety. W przypadku pomieszczeń prostokątnych, bez zbyt wielu łuków i wcięć warto zdecydować się na jeden z popularnych stropów gęstożebrowych. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj strop Fert, Porotherm lub Teriva z prefabrykowanymi belkami i pustakami wypełniającymi. Stropy takie posiadają dość duże rozpiętości, nawet do ponad 8m, co z pewnością pozwoli na dobór odpowiedniego rodzaju stropu dla typowych pomieszczeń domowych.

Wybierając strop Ackermana musimy liczyć się z dość dużym zapotrzebowaniem na podpory budowlane, gdyż belki nośne są tutaj wylewane na budowie (w związku z czym konieczne jest też dodatkowe deskowanie).

W przypadku wielu nieregularnych pomieszczeń (łuki w rzucie z góry, wiele załamań itp.) możemy przyspieszyć prace stosując strop monolityczno-prefabrykowany Filigran, gdzie można zamówić praktycznie dowolny kształt geometryczny płyty. Oczywiście im bardziej skomplikowany kształt tym wyższy koszt płyty.

Alternatywą dla Filigrana może być strop żelbetowy wylewany bezpośrednio na budowie. W takim wypadku konieczne jest jednak dokładne zaprojektowanie wszystkich płyt stropowych (ich grubości oraz rodzaju i rozstawu zbrojenia). Strop taki wymaga bardzo dużo pracy, deskowania oraz podpór.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(8 grudnia 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.