Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Garaż w bryle domu czy jako oddzielny budynek?

Źródło: ShutterStock
Garaż najczęściej stanowi część domu. Czasami jednak warto rozważyć jego budowę w formie oddzielnego budynku. Rozwiązanie takie ma swoje zalety i wady, które staramy się przybliżyć czytelnikom.  Jak to najczęściej bywa, nie ma tutaj złotego środka, który zadowoli wszystkich inwestorów.

Obecnie praktycznie każda rodzina posiada co najmniej jeden, a często nawet dwa samochody. Większość osób chce pozostawiać na noc samochód w garażu, co jest bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem.

Garaż można zaprojektować jako element budynku domu, lub w formie samodzielnego budynku garażowo-gospodarczego.

 

Podstawowe ograniczenie - powierzchnia działki

 

Powierzchnia działki w niektórych wypadach może jednoznacznie wskazać nam możliwość zaprojektowania garażu. Jeśli dysponujemy małą działką, o powierzchni poniżej 800m2 to często trudno będzie wkomponować w działkę garaż jako oddzielny budynek. Pamiętajmy, że musimy tutaj zachować minimalne odległości od granic działek sąsiednich. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nasz sąsiad już posiada, lub również planuje postawienie garażu w granicy. W tym przypadku możemy zyskać zgodę urzędu na wykonanie garażu bezpośrednio przy garażu sąsiada.

Na większych działkach najczęściej możemy rozważyć możliwość wykonania garażu jako samodzielnego budynku. Rozwiązanie takie ma pewne zalety użytkowe, które dla niektórych osób przewyższają niedogodności związane z dojściem do garażu „pod chmurką”, co nie występuje przy garażu zespolonym z bryłą domu.

 

Zalety i wady garażu jako oddzielnego budynku

 

Rozwiązanie z budową garażu jako samodzielnego budynku jest w Polsce dość rzadko spotykane. Wynika to najczęściej z faktu, że dojście do takiego garażu odbywa się przez teren działki. Jest to pewna niedogodność jeśli mamy większą liczbę bagaży, zakupów itp. czy też w okresach jesienno-zimowych.

Można to jednak rozwiązać wykonując odpowiednio utwardzone przejście między budynkami (domem i garażem), które dodatkowo możemy zadaszyć, np. elementami drewnianymi, szklanymi czy tez dowolnym innym materiałem, który uda nam się wkomponować w architekturę działki i budynków.

Dużym plusem garażu oddzielnego jest zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Garaż wolnostojący nie wymaga tak dobrych warunków wentylacji jak garaż „w domu” oraz drzwi przeciwpożarowych.

Jednocześnie garaż taki możemy bez problemu wybudować później, po wcześniejszym postawieniu domu. Jest to dużą zaletą dla osób, które nie mają nadmiaru gotówki w czasie budowy i chcą rozłożyć budowę na kilka etapów.

Niestety garaż taki wymaga pełnego projektu budowlanego i uzyskania decyzji pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to miejsce przy domu jednorodzinnym. Co prawda najnowsze zmiany w prawie budowlanym dopuszczają w pewnych sytuacjach postawienie takich budynków w formie zgłoszenia robót budowlanych, jednakże mimo wszystko wymagane jest wykonanie projektu (co najmniej branży architektonicznej i konstrukcyjnej).

Zaletą garażu oddzielnego jest możliwość jego bardzo praktycznego zagospodarowania. Można bowiem swobodnie wydzielić miejsce dla co najmniej dwóch samochodów, z jednoczesnym zapewnieniem miejsca na schowek, pomieszczenie gospodarcze itp. W budynku takim można nawet wykonać gabinet, pomieszczenie biurowe itp. co może mieć duże znaczenie dla osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa. W takim wypadku konieczne będzie jednak zapewnienie możliwości ogrzewania i ocieplenie budynku. Nie jest to wymagane, jeśli garaż pełnić będzie wyłącznie funkcję garażowo-gospodarczą (schowki itp.).

 

Zalety i wady garażu w bryle domu

 

Garaż zespolony z bryłą budynku jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich domach. Pozwala to na znaczne oszczędzenie powierzchni działki. Ma to duże znaczenie przy małych działkach i umożliwia ich zagospodarowanie w formie ogrodów, trawników itp.

Jednocześnie przejście z takiego garażu do pomieszczeń mieszkalnych nie wymaga przechodzenia „pod chmurką”, co jest kluczową kwestią dla wielu osób.

Garaż taki stwarza jednak większe zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców, w związku z czym konieczne jest zamontowanie drzwi przeciwpożarowych oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji garażu. Należy pamiętać również o prawidłowym odwodnieniu posadzki garażowej, np. do centralnego wpustu (tzw. koperta) lub poprzez odwodnienie liniowe wykonane przy bramie wjazdowej do garażu. Oczywiście problem ten dotyczy również garaży wolnostojących, lecz wtedy mamy większe pole manewru z usytuowaniem wysokościowym budynku względem nawierzchni.

Spotyka się również rozwiązania z wykonaniem garażu w strefie częściowego podpiwniczenia budynku, ze stromym zjazdem. Nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie, szczególnie w okresach zimowych przy śliskiej nawierzchni podjazdu.

Minusem garażu w bryle budynku jest fakt, że od razu, na etapie projektu, musimy zdeklarować się, czy garaż ma być na jeden czy na dwa samochody. Późniejsza rozbudowa takiego garażu jest często niemożliwa, ze względu na usytuowanie innych pomieszczeń w domu. Rozbudowę umożliwia natomiast garaż wolnostojący, co pozwala na dodatkowe etapowanie jego budowy, w zależności od potrzeb.Większość domów posiada obecnie garaż. Najczęściej jest to garaż jednostanowiskowy w bryle budynku. Co jednak lepsze, garaż w domu czy oddzielny budynek? Otóż garaż wolnostojący ma wiele zalet, często może to być duży garaż dwustanowiskowy oraz jednocześnie budynek gospodarczy. Garaż z pomieszczeniem gospodarczym to bardzo praktycznie rozwiązanie. Warto dobrze wybrać projekt garażu samodzielnego, szczególnie jeśli chcemy wybudować garaż na małej działce.

 

Co wybrać - garaż w domu czy jako oddzielny budynek?

 

Po pierwsze musimy zadać sobie pytanie na jakie rozwiązanie pozwala nam powierzchnia działki. Jeśli dysponujemy na tyle dużą działką, aby wykonać dwa oddzielne budynki, warto rozważyć taki projekt.

Najczęściej podnoszony argument przeciw garażom wolnostojącym, czyli przejście po dworze, możemy zminimalizować poprzez wykonanie przejścia odpowiednio „obudowanego”. Musimy jednak omówić tę kwestię z architektem już na początku projektu, aby mógł nam doradzić jak ciekawie i estetycznie wkomponować takie przejście w całą zabudowę działki.

Garaż wolnostojący pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w czasie budowy budynku mieszkalnego, umożliwiając etapowanie całego zagospodarowania działki. Jednocześnie możliwe jest łatwe zaprojektowanie garażu oddzielnego na dwa samochody z częścią gospodarczą, a nawet biurową. W przypadku typowego garażu w domu, najczęściej po kilku latach staje się on potocznie nazywaną „graciarnią”, z miejscem na samochód.

Reasumując, dla osób mających małą działkę odradzamy garaż wolnostojący, aby móc ciekawie zagospodarować otoczenie wokół domu i ogród. Warto jednak zastanowić się nad budową oddzielnego garażu przy działkach o powierzchni ponad 800-900m2, jeśli oczywiście pozwalają na to warunki miejscowe, określane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdy jest on uchwalony dla danego terenu.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.