Unikalna geometria gwintu wkrętów Power-Fast pozwala zastosować je w różnych rodzajach elementów drewnianych lub drewnopochodnych. Poza mocowaniami płyt wiórowych można wykorzystać je do montażu elementów i akcesoriów metalowych do drewna (jak zawiasy czy zamki przy bramach), listew przypodłogowych oraz przyściennych, drewnianych fasad, desek podłogowych, sprzętu ogrodowego i małej architektury (altany, pergole, huśtawki), łączenia płatwi dachowych czy izolacji dachu. Za ich pomocą zamocujemy też sztachety drewnianych płotów i wykonamy wiele różnych konstrukcji drewnianych na użytek domowy – od karmników dla ptaków po regały i stoliki kawowe. Różnorodność zastosowań Power-Fast jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji wkrętów oraz trzem różnym rodzajom łba.
Końcówka wkrętu z gwintem dochodzącym do samego szpica zapewnia szybkie wcinanie się w podłoże. Jest to szczególnie przydatne przy obróbkach twardych materiałów jak np. powlekane płyty wiórowe. – Wkręty Power-Fast posiadają specjalne ząbki (niewielkie nacięcia) na gwincie. Takie rozwiązanie wraz z powłoką woskową zmniejsza tarcie, co dodatkowo przyspiesza proces montażu. Pewne utrzymywanie grota, a zarazem prowadzenie wkrętu to zasługa wyjątkowo głębokiego gniazda. Jego zadaniem jest też dobre łączenie z bitem – wyjaśnia Artur Pławny z fischerpolska. Projektanci fischer zdecydowali się na zastosowanie dodatkowego gwintu młynkowego i drugiego stożka.
Pierwsza z tych innowacji szczególnie przydaje się w przypadku długich wkrętów. Powoduje rozszerzanie otworu i tym samym redukuje moment dokręcający w ostatniej fazie. Dzięki temu zmniejsza się wysiłek w ostatniej fazie wkręcania, a co za tym idzie, oszczędza się baterie. Z kolei dwustopniowy stożek pod łbem zabezpiecza go przed ukręceniem, co ma znaczenie w mocowaniach w pełnym drewnie czy mocowaniu elementów metalowych. Drugi stożek pełni rolę wzmocnienia podczas przenoszenia naprężeń z łba na trzpień. Dodatkowe żebra na stożku, pozwalają na łatwe zagłębianie się łba w podłoże, a to przekłada się na precyzyjne i estetyczne wykończenie zamocowania.
Ze względu na swoją funkcję wkręty Power-Fast posiadają 3 rodzaje łba:
Stożkowy, który zagłębia się równo z powierzchnią drewna i daje estetyczny wygląd po zamontowaniu. Wersja łba z dodatkowym otworem na środku gniazda umożliwia zastosowanie zaślepek.
Grzybkowy, służący do wykonywania połączeń drewna z metalem. Dobrze przylega do powierzchni i nie zagłębia się w podłożu.
Soczewkowy wpuszczany – przeznaczony do połączeń z widocznym wkrętem. Łatwo się wkręca i daje estetyczny wygląd. Jest polecany zwłaszcza do mocowania płyt do drewna pełnego.
Wkręty Power-Fast znacznie ułatwiają montaż i zapewniają jego bezpieczeństwo. Można je wkręcać blisko krawędzi bez wstępnego nawiercania. Ryzyko, że drewno ulegnie rozszczepieniu nawet na końcu deski jest w tym przypadku minimalne. Ocynkowana wersja Power-Fast Bonus-Cynk chroni mocowanie przed korozją lepiej niż standardowe sposoby cynkowania. Dzięki temu Power-Fast mogą być bezpiecznie stosowane na zewnątrz. Bezpieczeństwo wkrętów fischer potwierdza europejska ocena techniczna ETA.
Wkręty Power-Fast są dostępne w średnicach od 3,0 do 8,0 mm i gwintach od 18 do 70 mm.
Źródło: Materiały informacyjne firmy fischer