Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

W co inwestować przy wysokiej inflacji i niskich stopach procentowych?

Źródło: Rankomat
Obecne warunki makroekonomiczne nie sprzyjają bezpiecznemu inwestowaniu. Osoby posiadające kapitał finansowy mają trudny orzech do zgryzienia, jeśli chcą uchronić jego wartość przed spadkiem. Jak to zrobić w warunkach galopującej inflacji i przy rekordowo niskich stopach procentowych? Poniżej znajdziesz propozycje inwestycji, które warto rozważyć.

Trudne czasy dla bezpiecznych inwestycji

Od wielu lat lokaty były jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na ochronę kapitału przed spadkiem wartości wynikającym z inflacji. Wystarczyło trzymać pieniądze na lokacie, żeby zapobiec utracie ich realnej wartości, jednak obecnie nie jest to możliwe ze względu na rekordowo niskie, zupełnie nieopłacalne oprocentowanie, które wynika z najniższych stóp procentowych w historii III RP.

W rezultacie trzymanie pieniędzy na lokacie objętej oprocentowaniem 0,1%, bo takie obecnie są standardy, nie daje dosłownie żadnych korzyści i wiąże się wyłącznie ze stratą. Jest ona tym bardziej odczuwalna, że w Polsce w połowie 2021 r. odnotowuje się najwyższą inflację w UE. Jednocześnie kredyty są tanie jak nigdy, o czym można się przekonać, sprawdzając ich oprocentowanie na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Podsumowując, bezpieczne lokowanie kapitału w bankach w celu ochrony przed inflacją jest obecnie niemożliwe, w związku z czym pojawia się konieczność alternatywnych inwestycji. Jakich? Nasze propozycje znajdziesz poniżej.

Nieruchomości

To obecnie najpopularniejszy wśród Polaków sposób na lokowanie nadwyżek finansowych. Nie tylko mieszkania, ale również działki budowlane czy lokale użytkowe są w 2021 r. rekordowe drogie, m.in. ze względu na rosnący popyt. Zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane podmioty, np. fundusze inwestycyjne posiadające kapitał, masowo wykupują nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Mając na uwadze, że ich ceny wzrosły średnio o 10-20% zaledwie w ciągu roku, można stwierdzić, że to zyskowna inwestycja. Ale czy bezpieczna?

W odróżnieniu od lokat nikt nie jest w stanie zagwarantować, że przez wskazany czas ceny nieruchomości będą wzrastać lub przynajmniej pozostaną na podobnym poziomie do obecnego. Co prawda w Polsce sukcesywnie rosną od wielu lat, ale z różnych względów ten trend może się zatrzymać lub zamienić w spadek. Tak może się zdarzyć np. z uwagi na podwyżki stóp procentowych, wprowadzenie podatku katastralnego, ograniczenie akcji kredytowej banków czy wybuch kryzysu gospodarczego. Jeśli mimo to uważasz, że warto kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych i chcesz w związku z tym wspomóc się kredytem, w znalezieniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka finansowa Rankomat.

Fundusze inwestycyjne

W warunkach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji dobre wyniki notują fundusze inwestycyjne. Zgodnie z historycznymi danymi, tego rodzaju inwestycja przynosi zysk na poziomie kilku procent rocznie, jednak trzeba pamiętać, że nie jest on gwarantowany i istnieje ryzyko straty.

Giełda

Czas kryzysu, a z takim obecnie niewątpliwie mamy do czynienia, jest często okazją do taniego zakupu giełdowych akcji, które następnie można sprzedać po wyższej cenie, gdy nadejdzie hossa. Wymaga to jednak wiedzy i znajomości mechanizmów działania giełdy, na których zgłębienie potrzeba czasu i chęci.

Metale

Złoto, miedź, srebro, stal i inne metale osiągają obecnie rekordowo wysokie ceny i wiele wskazuje, że ich wartość wciąż będzie rosła. To dobry pomysł na inwestycję i ulokowanie choćby części nadwyżek finansowych.

Kryptowaluty

Również zakup cyfrowych walut, z Bitcoinem na czele, powinni rozważyć w swoim portfelu inwestorzy, którzy liczą na zysk w trudnych czasach.

Materiały informacyjne firmy Rankomat

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.