W większości domów jednorodzinnych czy w zabudowach szeregowych poddasze użytkowe traktuje się jako część przeznaczoną wyłącznie dla domowników. Lokalizuje się tam zatem sypialnie, garderoby oraz łazienkę (jedną wspólną lub oddzielne, w zależności od powierzchni poddasza i własnych preferencji).
Budowa domu z poddaszem użytkowym zwiększa koszty w stosunku do domu parterowego, gdyż przede wszystkim trzeba wykonać pełnowymiarowy strop nad częścią parterową. Aby poddasze było funkcjonalne należy dobrze zastanowić się nad wysokością tzw. ścianek kolankowych, które decydują o wysokości (w stosunku do podłogi) skosów dachowych.
Należy jednak pamiętać, aby kwestię tę dokładnie rozwiązać na etapie projektu, gdyż podniesienie ścianki na budowie wymusi konieczność zmiany pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu, że wyższa ścianka kolankowa bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wysokości całego budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wysokość ta jest określona w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dokumenty te analizuje się na etapie opracowywania projektu budowlanego domu).
Jak dobrać odpowiednią wysokość ścianki kolankowej?
Wysokość ścianki kolankowej uzależniona jest od przeznaczenia danego pomieszczenia. Inna bowiem będzie minimalna (funkcjonalnie) wysokość w sypialni, a inna w łazience czy kuchni (które czasami również projektowane są na poddaszach, przeważnie jako „dodatkowa” nieduża kuchnia w większych domach).
Wygodne ustawienie łóżka pod skosem dachowym lub regału (półek lub komody) wymaga zachowania minimalnej wysokości 75-80cm. Zaleca się wysokość ścianki kolankowej ok 90-95cm, co zapewni dobry komfort użytkowania mebli ustawionych pod skosami.
W przypadku lokalizacji pod skosem biurka, np. w gabinetach, czy blatów kuchennych, zaleca się wysokość ścianki nie mniejszą niż 1,10m. Typowe biurko ustawiane jest na wysokości ok 70-80cm (poziom blatu w stosunku do podłogi). Swobodne użytkowanie takiego biurka umożliwi zatem ścianka o wysokości 1,10-1,30m. Podobną wysokość należy zachować w kuchni, przy czym jeśli jest to kuchnia często użytkowana to zaleca się wysokość 1,30m (pamiętajmy, że w kuchni pracujemy praktycznie zawsze „na stojąco”).
Wysokość ścianki w łazience zależy od tego czy pod skosem dachowym chcemy zlokalizować wannę czy toaletę. W przypadku wanny zaleca się wysokość ok 80-90cm, lecz nie mniejszą niż 75cm. Pozwoli to na swobodną kąpiel bez ryzyka uderzenia w powierzchnię skosu. W miejscu ustawienia ubikacji zaleca się wysokość 90-100cm. Niższa ścianka znacznie utrudni korzystanie z toalety wyższym osobom. Jeśli chcemy na poddaszu zamontować toaletę „podwieszaną” to zaleca się ściankę 1,0-1,10m, aby bez problemu można było przymocować do ściany stelaż.
Wraz z projektowaniem zagospodarowania przestrzeni pod skosami dachowymi warto przeanalizować dobór odpowiedniego rodzaju otwierania okien dachowych. Dotyczy to w szczególności przypadków lokalizacji okien nad biurkiem, łóżkiem czy w łazienkach. Producenci oferują kilka rodzajów otwierania, m.in. najbardziej popularne otwieranie górne lub dolne.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl