Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Skosy dachowe na poddaszu

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
7 czerwca 2014
Źródło: ShutterStock
W przypadku domów ze skośnym dachem często zastanawiamy się jak zabudować skosy dachowe poddaszu. Jest wiele opinii na ten temat, a my staramy się wskazać zalety i wady różnych rozwiązań pod kątem estetyki pomieszczeń i ich funkcjonalności.

W większości domów jednorodzinnych czy w zabudowach szeregowych poddasze użytkowe traktuje się jako część przeznaczoną wyłącznie dla domowników. Lokalizuje się tam zatem sypialnie, garderoby oraz łazienkę (jedną wspólną lub oddzielne, w zależności od powierzchni poddasza i własnych preferencji).

Budowa domu z poddaszem użytkowym zwiększa koszty w stosunku do domu parterowego, gdyż przede wszystkim trzeba wykonać pełnowymiarowy strop nad częścią parterową. Aby poddasze było funkcjonalne należy dobrze zastanowić się nad wysokością tzw. ścianek kolankowych, które decydują o wysokości (w stosunku do podłogi) skosów dachowych.

Należy jednak pamiętać, aby kwestię tę dokładnie rozwiązać na etapie projektu, gdyż podniesienie ścianki na budowie wymusi konieczność zmiany pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu, że wyższa ścianka kolankowa bezpośrednio przekłada się na zwiększenie wysokości całego budynku (liczonej do kalenicy dachu). Wysokość ta jest określona w tzw. decyzji o warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (dokumenty te analizuje się na etapie opracowywania projektu budowlanego domu).

Jak dobrać odpowiednią wysokość ścianki kolankowej?

Wysokość ścianki kolankowej uzależniona jest od przeznaczenia danego pomieszczenia. Inna bowiem będzie minimalna (funkcjonalnie) wysokość w sypialni, a inna w łazience czy kuchni (które czasami również projektowane są na poddaszach, przeważnie jako „dodatkowa” nieduża kuchnia w większych domach).

Wygodne ustawienie łóżka pod skosem dachowym lub regału (półek lub komody) wymaga zachowania minimalnej wysokości 75-80cm. Zaleca się wysokość ścianki kolankowej ok 90-95cm, co zapewni dobry komfort użytkowania mebli ustawionych pod skosami.Poddasze zawiera różne pomieszczenia, szczególnie istotne są skosy dachowe w gabinecie oraz skosy dachowe w pokoju. W innych pomieszczeniach należy jednak również dobrze dobrać parametry konstrukcji, najczęściej zadajemy sobie pytanie: wysoka czy niska ścianka kolankowa? Wszystko zależy od tego, czy są to skosy dachowe w sypialni czy też jest to łazienka na poddaszu. Zawsze poddasze z dachem skośnym wymaga rozsądnej aranżacji.

W przypadku lokalizacji pod skosem biurka, np. w gabinetach, czy blatów kuchennych, zaleca się wysokość ścianki nie mniejszą niż 1,10m. Typowe biurko ustawiane jest na wysokości ok 70-80cm (poziom blatu w stosunku do podłogi). Swobodne użytkowanie takiego biurka umożliwi zatem ścianka o wysokości 1,10-1,30m. Podobną wysokość należy zachować w kuchni, przy czym jeśli jest to kuchnia często użytkowana to zaleca się wysokość 1,30m (pamiętajmy, że w kuchni pracujemy praktycznie zawsze „na stojąco”).Skosy dachowe na poddaszu wymagają, żeby wysokość ścianki kolankowej była wygodna funkcjonalnie. Pytanie więc jak zabudować skosy na poddaszu, czyli w praktyce jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej. Poddasze zawiera różne pomieszczenia, szczególnie istotne są skosy dachowe w gabinecie oraz skosy dachowe w pokoju. W innych pomieszczeniach należy jednak również dobrze dobrać parametry konstrukcji, najczęściej zadajemy sobie pytanie: wysoka czy niska ścianka kolankowa?

Wysokość ścianki w łazience zależy od tego czy pod skosem dachowym chcemy zlokalizować wannę czy toaletę. W przypadku wanny zaleca się wysokość ok 80-90cm, lecz nie mniejszą niż 75cm. Pozwoli to na swobodną kąpiel bez ryzyka uderzenia w powierzchnię skosu. W miejscu ustawienia ubikacji zaleca się wysokość 90-100cm. Niższa ścianka znacznie utrudni korzystanie z toalety wyższym osobom. Jeśli chcemy na poddaszu zamontować toaletę „podwieszaną” to zaleca się ściankę 1,0-1,10m, aby bez problemu można było przymocować do ściany stelaż.Wszystko zależy od tego, czy są to skosy dachowe w sypialni czy też jest to łazienka na poddaszu. Zawsze poddasze z dachem skośnym wymaga rozsądnej aranżacji. Zabudowa poddasza wymaga odpowiedniego przygotowania, w szczególności jeśli poddasze użytkowe posiada skosy dachowe. Należy wtedy dobrze przemyśleć projekt, aby ścianka kolankowa miała odpowiednią wysokość.

Wraz z projektowaniem zagospodarowania przestrzeni pod skosami dachowymi warto przeanalizować dobór odpowiedniego rodzaju otwierania okien dachowych. Dotyczy to w szczególności przypadków lokalizacji okien nad biurkiem, łóżkiem czy w łazienkach. Producenci oferują kilka rodzajów otwierania, m.in. najbardziej popularne otwieranie górne lub dolne.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.