Brama garażowa nie domyka się do końca
Jedną z popularniejszych awarii jest problem z domykaniem się bramy garażowej. Zdarza się dość często, ale na szczęście znalezienie rozwiązania jest proste. Zazwyczaj powodem jest zabrudzenie fotokomórki, czyli czujnika odpowiadającego za wykrywanie przeszkód. Kiedy nie jest czysty, może wysyłać błędny sygnał, w efekcie czego brama się nie domyka.
Wyczyszczenie fotokomórki powinno w tym przypadku pomóc. Można więc uniknąć wzywania fachowców. Dbanie o czystość tego elementu pozwoli na uniknięcie podobnych kłopotów w przyszłości.
Awaria bramy garażowej - gdy napęd nie reaguje
Kiedy napęd bramy garażowej nie reaguje podczas próby uruchomienia, nie świecą się diody lub skrzydło nie porusza się płynnie, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia przewodów. Zniszczeniu mógł ulec np. kabel prowadzący do wspomnianej wcześniej fotokomórki bądź do siłownika.
Aby zweryfikować, czy rzeczywiście z tego wynika awaria bramy garażowej, należy uważnie przyjrzeć się wszystkim przewodom. Czasami powodem jest jedynie to, że znajdujące się przy nich styki są zaśniedziałe. Uszkodzony element należy wymienić – to zadanie można powierzyć fachowcom. Renomowani producenci zapewniają serwis bramy garażowej, więc warto z tego skorzystać.
Brama garażowa zatrzymuje się w nieodpowiednim miejscu
Gdy brama nie zatrzymuje się tam, gdzie powinna, niemal na pewno pojawiła się awaria wyłącznika – krańcowego bądź przeciążeniowego. Czasami problem ten objawia się niedomykaniem skrzydła. Przyczyną często jest nieprawidłowy montaż.
W tej sytuacji profesjonalny serwis prawdopodobnie będzie nieunikniony. Wszystko z uwagi na to, że konieczne jest dostrojenie nieprawidłowo pracującego wyłącznika. Niekiedy element ten trzeba naprawić, dlatego powinien to zrobić ktoś mający wiedzę i umiejętności.
Charakterystyczne buczenie, czyli uciążliwa awaria bramy garażowej
W sytuacji, gdy pracująca brama garażowa wydaje z siebie nieprzyjemne buczenie, niemal na pewno doszło do uszkodzenia silnika. Aby usunąć usterkę, niezbędna jest wymiana części, takich jak:
-
szczotki,
-
magnesy,
-
przekładnie.
To awaria, którą można łatwo rozpoznać, ponieważ towarzyszący jej hałas jest charakterystyczny. Niewskazane jest jej samodzielne usuwanie. Najlepsze rozwiązanie to wezwanie fachowca, który potwierdzi usterkę i usunie ją w profesjonalny sposób.
Z czego zwykle wynika awaria bramy garażowej?
Do podstawowych przyczyn usterek bram garażowych należą m.in. brak regularnego serwisu i wykonywanie go w niewłaściwy sposób. Niemniej powodem bywa też np. nieodpowiednia eksploatacja, zastosowanie źle dobranego do parametrów bramy napędu lub błędy popełnione podczas jej montażu. Z tego względu wybór producenta bramy nie może być przypadkowy. Powinna to być firma doświadczona i rzetelna, najlepiej taka, która może się pochwalić udanymi realizacjami.
Źródło: Materiały informacyjne firmy BramTECH