Kostka brukowa powstaje z naturalnych sk艂adników, jak kruszywa drobne i grube, cement, woda oraz ró偶nego rodzaju barwniki. Najta艅sza jest tzw. kotka niebarwiona, czyli szara. Dla podjazdów i chodników domowych najbardziej popularne s膮 jednak kostki kolorowe. Mog膮 to by膰 kostki barwione tylko powierzchniowo (tzw. kostki dwuwarstwowe) lub barwione w masie. Drugi sposób gwarantuje lepsz膮 trwa艂o艣膰 koloru. Stosowane s膮 w tym wypadku ró偶ne barwniki nieorganiczne w postaci tlenków odpowiednich metali.
W zwi膮zku z tym, 偶e materia艂y bazowe czyli kruszywo i cement nie maj膮 艣ci艣le unormowanego koloru, to równie偶 i gotowe kostki brukowe mog膮 nieznacznie ró偶ni膰 si臋 mi臋dzy sob膮.
Jednak偶e nale偶y pami臋ta膰, 偶e mog膮 to by膰 drobne ró偶nice kolorystyczne ale w obr臋bie tego samego koloru bazowego (np. grafitowego, czerwonego).
Cz臋sto na nowych kostkach wyst臋puj膮 tzw. wykwity czyli najcz臋艣ciej bia艂e plamy lub wi臋ksze rozja艣nienia fragmentów kostki. Nie jest to 偶adna wada fabryczna kostek i nie nale偶y jej uto偶samia膰 z tym, 偶e kostka ta ma inny odcie艅 od pozosta艂ych na jednej palecie.
Bia艂e wykwity s膮 najlepiej widoczne na kostkach kolorowych, natomiast na kostkach niebarwionych, czyli szarych, stanowi膮 du偶o mniejszy problem.
Sk膮d bior膮 si臋 bia艂e wykwity na kostce brukowej?
Wykwity, cz臋sto okre艣lane jako bia艂e plamy na kostce, s膮 naturalnym objawem procesów chemicznych i fizycznych jakie zachodz膮 przy produkcji elementów betonowych. Popularne bia艂e plamy s膮 niczym innym jak tzw. osadem wapiennym. W czasie wi膮zania i twardnienia betonu (zarówno zwyk艂ego szarego jak i barwionego w masie), na skutek wielu reakcji chemicznych mi臋dzy cementem i wod膮, powstaj膮 ró偶nego rodzaju dodatkowe zwi膮zki chemiczne, w tym du偶e ilo艣ci tzw. wolnego wodorotlenku wapniowego.
Nale偶y pami臋ta膰, 偶e beton mo偶e twardnie膰 nawet do 2-3 lat, w zwi膮zku z czym i produkcja wodorotlenku wapniowego b臋dzie trwa膰 przez d艂u偶szy okres. W艂a艣nie ten powstaj膮cy jako produkt uboczny wodorotlenek wapniowy jest g艂ówn膮 przyczyn膮 powstawania bia艂ych nalotów na powierzchni kostki.
Zwi膮zek ten 艂atwo reaguje z dwutlenkiem w臋gla znajduj膮cym si臋 w powietrzu, w wyniku czego powstaje nierozpuszczalny w臋glan wapniowy. To w艂a艣nie ta substancja widoczna jest jako bia艂e naloty.
Nasilenie i d艂ugo艣膰 wyst臋powania nalotów jest bezpo艣rednio zwi膮zana z warunkami atmosferycznymi. Je艣li wolne przestrzenie w betonie, tzw. kapilary, wype艂nione s膮 wod膮, to proces tworzenia si臋 nalotów jest intensywniejszy.
D艂ugotrwa艂e opady atmosferyczne czy rosa przy jednoczesnym wolnym wysychaniu powierzchni kostki przyczyniaj膮 si臋 do wzmo偶onej aktywno艣ci chemicznej i powstawania wyra藕niejszych nalotów.
W przypadku kostki u艂o偶onej na nieprzepuszczalnej podbudowie betonowej zjawisko wykwitów powstaje równie偶 „od spodu”. W tym wypadku woda dostaj膮ca si臋 pod kostki, nie mog膮c wnikn膮膰 w pod艂o偶e, powoduje zwi臋kszenie wilgotno艣ci kostek brukowych, co sprzyja transportowi w臋glanu wapniowego na powierzchni臋.
Kiedy bia艂e naloty na kostce znikn膮?
Nalotu w postawi w臋glanu wapniowego s膮 zjawiskiem przej艣ciowym i zanikaj膮 w okresie przewa偶nie do 2-3 lat od wyst膮pienia.
Proces zanikania wykwitów zwi膮zany jest z reakcj膮 w臋glanu wapniowego z dwutlenkiem w臋gla z powietrza. W wyniku tych reakcji powstaje tzw. kwa艣ny w臋glan wapniowy, który jest ca艂kowicie rozpuszczalny w wodzie. Nast臋pnie podczas opadów deszczu nalot jest stopniowo rozpuszczany i sp艂ukiwany z powierzchni kostki.
W praktyce jak dot膮d nie uda艂o si臋 opracowa膰 technologii produkcji kostki brukowej pozbawionej problemu wykwitów. Niektórzy producenci oferuj膮 kostki z tzw. szczelnego betonu, jednak偶e w rzeczywisto艣ci cena takich wyrobów jest znacznie wy偶sza, a i tak nie zlikwidujemy ca艂kowicie bia艂ych nalotów.
Pami臋tajmy jednak 偶e wykwity, czyli bia艂e naloty wapienne nie s膮 w 偶aden sposób zwi膮zane z jako艣ci膮 i trwa艂o艣ci膮 samego betonu, czyli nie wp艂ywaj膮 na wytrzyma艂o艣膰 i trwa艂o艣膰 kostki brukowej. Stanowi膮 one jedynie problematyczny i niechciany „efekt” wizualny na powierzchni kostki.
艢rodki chemiczne zapobiegaj膮ce wykwitom i usuwaj膮ce bia艂e naloty
Wielu producentów oferuje ró偶ne produkty umo偶liwiaj膮ce rzekomo zlikwidowanie w szybki sposób wykwitów z kostki brukowej. Nale偶y jednak pami臋ta膰, 偶e bia艂e naloty s膮 ca艂kowicie naturalnym procesem chemicznym, i po powstaniu b臋d膮 zanika膰 z ka偶dym kolejnym deszczem.
Wi臋kszy problem wyst臋puje, gdy powierzchnia kostki brukowej zosta艂a dok艂adnie zabezpieczona przed deszczem, np. poprzez zadaszenie. W tym wypadku wykwity b臋d膮 d艂u偶ej „sp艂ywa膰” z powierzchni kostki, nawet do 3 lat od powstania. Mo偶na jednak przyspieszy膰 ten proces stosuj膮c specjalne 艣rodki do czyszczenia powierzchni betonowych. Wiele z nich po za wykwitami umo偶liwi równie偶 rozpuszczenie niewielkich pozosta艂o艣ci po zaprawach i klejach.
Niestety stosowanie tego typu 艣rodków mo偶e wi膮za膰 si臋 z niewielk膮 zmian膮 odcienia kostek brukowych. Tego typu problem nie wyst臋puje przy naturalnym oczyszczaniu kostki z osadu wapiennego. Z tego wzgl臋du dobrze zastanówmy si臋 co b臋dzie mniejszym z艂em: d艂u偶sze czekanie na znikni臋cie nalotów czy ryzyko zmiany kolorystyki kostki艣rodkami chemicznymi.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl