logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czy wełna szklana i skalna to ten sam materiał?

23 stycznia 2018
Słowa kluczowe: wełna szklana, wełna skalna, wełna mineralna, ocieplenie z wełny mineralnej, izolacja ścian wełną, izolacja termiczna ścian, ocieplenie ścian zewnętrznych
Źródło: ShutterStock
Zarówno wełna skalna jak i szklana określane są ogólnie jako wełna mineralna. Często pojęcia te są używane zamiennie lecz prowadzi to do nieprecyzyjnego odnoszenia się do dwóch różnych materiałów izolacyjnych. Pod wieloma względami wełna skalna i szklana są podobne lecz warto poznać najważniejsze cechy różniące te dwa rodzaje izolacji.

Wełnę skalną wytwarza się z materiałów kamiennych, najczęściej bazaltu, gabro, wapienia lub dolomitu. W procesie produkcyjnym materiał skalny ulega roztopieniu w wysokiej temperaturze, co pozwala na jego rozdrobnienie, a dokładniej mówiąc rozwłóknienie. Tak wytworzone włókna łączy się odpowiednio dobranymi żywicami formując je w docelowe produkty tj. rolki lub płyty.

Proces produkcji wełny szklanej jest bardzo podobny lecz stosuje się w tym wypadku kruszywo kwarcowe oraz rozdrobnioną stłuczkę szklaną. Układ włókien w wełnie szklanej jest bardziej równoległy w przeciwieństwie do rozproszonego układu w wełnie skalnej. Wymaga to zastosowania większej ilości żywic co jednocześnie wpływa pozytywnie na cechy izolacyjne materiału, w tym głównie na współczynnik przewodzenia ciepła.

Pod względem izolacyjności cieplnej znacznie lepiej wypada wełna skalna. W odniesieniu do izolacyjności akustycznej nie ma już tak istotnych różnic i oba materiały dobrze spełniają swoją rolę izolatora dźwiękowego dla celów budownictwa mieszkalnego.

Parametry związane z nasiąkliwością i odpornością ogniową w obu wełnach są podobne. Zaletą wełny szklanej jest jej sprężystość co pozwala na jej duże skompresowanie. W praktyce oznacza to, że w takich samym opakowaniu wełny szklanej może być dwa do trzech razy więcej. Po wyjęciu z opakowania i rozłożeniu rolki wełna szklana szybko odzyska swoją pierwotną grubość bez żadnych strat jakościowych.

Jedną z wad wełny szklanej jest konieczność używania przy jej montażu lepszej ochrony rąk, twarzy i wszystkich miejsc narażonych na bezpośredni kontakt skóry z wełną. Posiada ona drobinki szklane, które przy dotykaniu wełny łatwo pozostają na skórze przedostając się pod skórę co prowadzi do miejscowych otarć, zaczerwienień i skaleczeń.

W budownictwie mieszkaniowym można stosować zarówno wełnę skalną jak i szklaną i dla potrzeb mieszkaniowych oba materiały równie dobrze spełniają funkcję izolatora. Jeśli dysponujemy większymi finansami to warto wybrać nieco droższą, ale pod kilkoma względami jakościowymi lepszą wełnę szklaną. Warto jednak przede wszystkim patrzeć na parametry izolacyjne wełny i to na ich podstawie dobierać materiał.

Zespół redakcyjny portalu info-izolacje.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.