Jaką betoniarkę wybrać do budowy domu?

Data utworzenia: 7 marca 2015

budowa

fundamenty i piwnice

Dobra betoniarka to bardzo ważne urządzenie praktycznie na każdej budowie domu czy w czasie większych prac remontowych. Na rynku jest wiele rodzajów betoniarek, różniących się kilkoma podstawowymi parametrami. Doradzamy, jaką betoniarkę wybrać do budowy typowego domu jednorodzinnego.

Producenci oferują wiele rodzajów betoniarek, zarówno mobilnych jak i stacjonarnych. Jednakże dla potrzeb budowy typowego domu czy do celów samodzielnych prac budowlano-remontowych najlepszym rozwiązaniem będzie betoniarka mobilna. Z tego względu w artykule nie omawiamy najdroższych rodzajów urządzeń stacjonarnych i betoniarek samochodowych, które znajdują zastosowanie wyłącznie na bardzo dużych budowach.

Planując zakup betoniarki warto przeanalizować kilka podstawowych parametrów, czyli pojemność bębna zasypowego, sposób przechyłu mieszalnika oraz rodzaj jej zasilania. Te cechy wpływają zarówno na komfort pracy jak i na koszty użytkowania betoniarki, co przy małych budowach na własne cele ma bardzo duże znaczenie.

Pojemność betoniarki

Dobierając pojemność betoniarki musimy uwzględnić planowane tempo postępu prac na budowie. W przypadku wykonywania prac w 2-3 osobowej ekipie w zupełności wystarczy nam typowa niewielka betoniarka bębnowa. Nie warto kupować zbyt dużego urządzenia, gdyż wyprodukowana zaprawa i tak powinna zostać zużyta w jak najkrótszym czasie, zanim zaczną zachodzić w niej procesy wiązania.

Jednocześnie ważną kwestią jest rodzaj podawanej przez producenta pojemności. Wyróżniamy bowiem tzw. pojemność całkowitą oraz zasypową (roboczą). Pojemność całkowita odnosi się do maksymalnej rzeczywistej pojemności bębna. W praktyce jednak nigdy nie uda nam się wypełnić całego bębna zaprawą, dlatego dla nas istotna będzie pojemność robocza, odnosząca się do rzeczywistej maksymalnej pojemności wyprodukowanej zaprawy. Pojemność robocza betoniarki najczęściej określana jest w litrach, natomiast pojemność całkowita często podawana jest w m3.

Najmniejsze betoniarki bębnowe mają pojemność zasypową 80l. Nieco większe betoniarki posiadają bęben o pojemności roboczej na poziomie 100-140l. Dostępne są jednak także betoniarki przenośne o pojemnościach ponad 140l (dla potrzeb budowy domu pojemności przeważnie nie przekraczają 200l).

Wielu producentów w nazwie produktu (betoniarki) określa właśnie jej pojemność roboczą (np. oznaczenie MGB-125 odnosi się do pojemności zasypowej 125l).

Ilość taczek zaprawy z danej pojemności roboczej betoniarki

Najmniejsze betoniarki o pojemnościach 80l stosowane są raczej wyłącznie do prac remontowo-wykończeniowych, np. do wykonania wylewek betonowych. Z jednego zarobu uzyskamy maksymalnie jedną taczkę mieszanki.

Dla niewielkiej ekipy budowlanej (2-3 osoby) dobrym rozwiązaniem będzie betoniarka o pojemności zasypowej 120-140l, która umożliwi wyprodukowanie ok. 2 taczek mieszanki w jednym zarobie. Z pojemności 140-160l uzyskamy ok. 3 taczek gotowej zaprawy.

Sposób przechyłu mieszalnika betoniarki

Betoniarki przenośne, stosowane na małych budowach posiadają manualne sterowanie przechyłem bębna zasypowego. Wyróżniamy tu jednak dwie podstawowe technologie: przechył „na korbkę” oraz „na koło”.

Przechył na koło jest mniej komfortowy w użytkowaniu, gdyż wymaga użycia dużej siły do odpowiedniego ustawienia bębna betoniarki. Rozwiązanie to stosowane jest w najtańszych urządzeniach.

Nieco droższe betoniarki wyposażone są w przechył na korbkę. W rozwiązaniu tym betoniarka posiada specjalną przekładnię ślimakową, dzięki czemu nie musimy użyć tak dużej siły do przechylenia bębna, jak ma to miejsce w technologii „na koło”.

Przy sporadycznym użytkowaniu betoniarki wyłącznie do prac remontowo-wykończeniowych sposób jej przechyłu nie będzie miał istotnego znaczenia użytkowego. Jednakże przy samodzielnym wykonywaniu prac budowlanych i częstym używaniu betoniarki warto przemyśleć wybór rozwiązania z przechyłem „na korbkę”. Zapewni to znacznie wyższy komfort pracy i pozwoli zachować siły na inne prace budowlane.Na każdej budowie podstawą jest dobra betoniarka. Jednak jaką betoniarkę wybrać? Pytanie jaka betoniarka na budowę będzie najlepsza? Betoniarka na koło czy też może betoniarka na korbkę? Po za przechyłem ważna jest pojemność betoniarki, a dokładniej pojemność zasypowa (inaczej pojemność robocza). Zatem jaka pojemność betoniarki na budowę? Najlepiej 120-140l. Warto dobrze wybrać też zasilanie betoniarki. Od tych parametrów zależy ile kosztuje betoniarka.

Sposób zasilania betoniarki

Starsze typy betoniarek zasilane były praktycznie wyłącznie na tzw. „siłę”, czyli prąd 380V. W nowszych urządzeniach producenci zauważają jednak również aspekty finansowe związane z użytkowaniem betoniarek, produkując urządzenia zasilane jednofazowo na 230V.

Wydajność pracy betoniarek 230V nie odbiega od urządzeń zasilanych 380V, dzięki odpowiedniej konstrukcji całego urządzenia.

Warto rozważyć zakup betoniarki zasilanej jednofazowo na 230V, nawet jeśli wiązać się to będzie z nieco wyższym kosztem zakupu w porównaniu do alternatywnego urządzenia 380V.

Prąd budowlany jest często droższy od „prądu domowego”, co bezpośrednio przełoży się na wyższe rachunki za energię w czasie budowy.

Dodatkową zalecą zasilania 230V jest możliwość łatwego jej zasilenia awaryjnego, np. ze zwykłego gniazdka od sąsiada itp. Sytuacja taka może mieć miejsce jeśli jeszcze nie mamy wykonanego przyłącza energetycznego (czyli tzw. „skrzynki energetycznej”) lub gdy z różnych powodów nie będziemy mogli wpiąć się w nią urządzeniem. Znacznie łatwiej znajdziemy alternatywne źródło prądu 230V niż „siły” 380V.

Złoty środek - czyli jaką betoniatkę wybrać na typową budowę domu?

Dla potrzeb typowej budowy domu jednorodzinnego, przy założeniu wykonywania prac w ekipie 2-3 osobowej, najlepszym rozwiązaniem będzie betoniarka o pojemności roboczej (zasypowej) na poziomie 120-140l.

Zapewni ona wyprodukowanie w jednym cyklu roboczym ok. 2-2,5 taczek zaprawy. Taka ilość wystarczy dla potrzeb 3 osobowej ekipy murarskiej czy betonowej na małej budowie.

Jednocześnie, dla zapewnienia możliwie wysokiego komfortu pracy i zmniejszenia kosztów energii elektrycznej, warto rozważyć zakup betoniarki zasilanej na 230V z przechyłem bębna „na korbkę”.

Koszt takiego urządzenia zamknie się w kwocie ok. 900-1500zł.

W przypadku wykorzystywania betoniarki do niewielkiego zakresu prac, np. wyłącznie do prac wykończeniowo-remontowych (wylewki, drobne prace murarskie przy ogrodzeniach itp.) można zakupić małą betoniarkę o pojemności 80l. Pamiętajmy jednak, że pojemność ta nie zapewni optymalnego tempa prac na budowie domu, chyba że planujemy samodzielnie (w pojedynkę) realizować większość prac „mokrych”. Dla ekipy 2-3 osobowej konieczna będzie większa pojemność robocza.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów