Pismo do gminy z prośbą o utwardzenie drogi gruntowej

Data utworzenia: 12 maja 2015

pisma i wnioski

Źrodło: freepik

Wiele dróg osiedlowych, szczególnie na nowo powstających osiedlach mieszkaniowych, stanowią drogi ziemne. Po dłuższej eksploatacji szybko się niszczą i przejazd po nich jest często bardzo utrudniony. Jednym z obowiązków gminy jest utrzymanie przejezdności na drogach publicznych.

Obowiązek utrzymania odpowiedniego stanu technicznego dróg, chodników, obiektów inżynierskich i innych elementów drogowych spoczywa na zarządcy drogi. Reguluje to ustawa o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985r.

Zgodnie z ww. ustawą, zarządca drogi ma również obowiązek wykonywania okresowych kontroli stanu technicznego dróg, prowadzenia książki drogi oraz, w razie potrzeby, podejmowania działań interwencyjnych, mających na celu zapewnienie możliwie najwyższego poziomu bezpieczeństwa ruchu.

W praktyce, w przypadku osiedlowych dróg ziemnych, oznacza to kilka możliwych działań, jakie podejmują zarządcy drogi:

- naprawienie nawierzchni – utwardzenie, wyprofilowanie, remont ubytków itp.

- ograniczenie prędkości na drodze, do prędkości gwarantującej bezpieczny przejazd

- czasowe zamknięcie odcinka drogi ze wskazaniem i oznakowanie objazdów.

W rzeczywistości najczęściej gminy wykonują umocnienie nawierzchni lub wprowadzają ograniczenia prędkości – jeśli stan techniczny drogi umożliwia bezpieczny przejazd np. z prędkością nie większą niż 30km/h.

Dane wymagane w piśmie do gminy

W piśmie, kierowanym do zarządcy drogi, w naszym wypadku do gminy, należy dokładnie określić o jaką ulicę chodzi. W przypadku jedynie miejscowego braku przejezdności, warto w piśmie zawrzeć informację, na jakim odcinku prosimy o jej utwardzenie (np. określenie między którymi posesjami droga jest w złym stanie technicznym).

Warto również zawrzeć informację, na temat proponowanego sposobu umocnienia nawierzchni drogi. Nie jest to obowiązkowe, ale pamiętajmy że gmina nie będzie prawdopodobnie posiadać środków finansowych na wykonanie naszej drogi z kostki brukowej czy mieszanek asfaltowych. Zapis, proponujący jedynie utwardzenie kruszywem lub gruzem, zapewni gminie brak obaw, o ewentualne dalsze roszczenia w przypadku wyboru technologii remontu, z którą nie do końca się zgadzamy. Pamiętajmy jednak, że ostateczną decyzję w tym zakresie i tak podejmuje gmina, jako zarządca drogi, i nie musi technologii umocnienia uzgadniać z nami, czyli mieszkańcami.

Jeśli posesje przy drodze posiadają zjazdy utwardzone kostką brukową, betonem itp. warto zawrzeć w piśmie prośbę, aby możliwie ograniczyć zmiany wysokościowe nawierzchni jezdni (czyli tzw. niweletę drogi) w miejscach zjazdów, aby nie wymuszać konieczności ich przebudowy lub nie doprowadzić do zalegania wody deszczowej na połączeniu zjazdu i drogi.

Zalecane technologie utwardzenia drogi ziemnej

W przypadku typowych osiedlowych dróg ziemnych, dobre efekty przyniesie utwardzenie nawierzchni kruszywem lub gruzem. Zastosowanie wyłącznie gruzu ceglanego, wymieszanego z ceramiką, szkłem, metalem itp. nie jest najlepszym materiałem do nawierzchni dróg. Nawierzchnia taka może być zbyt niebezpieczna dla opon pojazdów, szczególnie jeśli w gruzie znajduje się dużo szkła i ceramiki.

Pamiętajmy jednak, że gruz jest tańszy niż dobrze frakcjonowane kruszywa łamane (stosowane przy budowie nowych dróg jako podbudowa pod kostkę lub mieszanki asfaltowe). Pewnym kompromisem może być zastosowanie gruzu mieszanego, czyli betonowo-ceglanego, w którym gruz ceglany stanowi nie więcej niż 30%.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.plZobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów