Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Po co stosuje się folię kubełkową?

Źródło: ShutterStock
Od kilku lat coraz częściej stosowane są na ścianach fundamentowych pionowe warstwy folii kubełkowych. Warto jednak dobrze poznać funkcję, jaką pełnią w konstrukcji fundamentów, aby ich montaż był efektywny.

 

Folia kubełkowa produkowana jest z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) co sprawia, że cechuje ją duża odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne (np. występujące podczas zasypywania fundamentów). Dodatkowo membrany takie wzmacniane są warstwą siatki z włókien szklanych oraz czasami warstwą włókniny syntetycznej. Na rynku dostępne są folie kubełkowe o grubościach najczęściej 0,5-1,0mm.

 

Charakterystyczną cechą tego materiału są specjalnie ukształtowane „kubełki” (czasami nazywane stożkami lub wypustkami).

Cel stosowania folii kubełkowej

 

Folia kubełkowa może być stosować w dwóch przypadkach. Po pierwsze w sytuacji wykonywania drenażu opaskowego wokół budynku, oraz gdy fundamenty posadowione są na terenach silnie nawodnionych, np. na terenach gdzie występuje gruba warstwa humusu (obszary pól uprawnych, rejony bagienne itp.).

Po co jest folia kubełkowa i jak zamontować folię kubełkową to podstawowe pytania inwestorów. Folia kubełkowa jako izolacja to duży błąd, który spowoduje zawilgocenie ścian, szczególnie jeśli mamy na działce wysoki poziom wody gruntowej i budujemy fundamenty na gruntach bagnistych.

Folia kubełkowa często mylnie kojarzona jest z materiałem przeznaczonym do izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych (tzn. główna izolacja pionowa). Należy pamiętać, że zadaniem tego typu folii jest umożliwienie odprowadzenia wody gruntowej po powierzchni ściany, dzięki specjalnym wytłoczeniom, a nie całkowita ochrona fundamentów przed wodą (to jest zadanie hydroizolacji). Sprawia to, że ściana może „oddychać” mimo napierającej na nią wody. Dodatkowo folia pełni funkcję ochronną dla właściwej warstwy hydroizolacyjnej (np. warstwy natryskowej czy emulsji asfaltowo– kauczukowej), minimalizując ryzyko jej uszkodzenia podczas zasypywania fundamentów oraz w czasie użytkowania budynku.

 

Jeśli decydujemy się na zastosowanie warstwy folii kubełkowej, to zawsze niezależnie od tego powinniśmy wykonać właściwą ochronę przeciwwodną ścian fundamentowych (izolacja pionowa i pozioma). Pamiętajmy, że główna izolacja fundamentów to przede wszystkim izolacja przeciwwodna papą na lepiku lub specjalnymi foliami płaskimi oraz izolacja emulsją asfaltową.

 

Folii kubełkowych nie należy stosować jako warstwy izolacji poziomej pod ściany fundamentowe. Ciężar tych ścian, wraz z późniejszym ciężarem ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku jest tak duży, że spowoduje uszkodzenie kubełków i ich zmiażdżenie, przez co folia nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji. Dla izolacji poziomej zaleca się stosować specjalne folie izolacyjne płaskie.Zalety folii kubełkowej zapewniają tzw. oddychanie ścian fundamentowych, jednak należy wiedzieć jak układać folię kubełkową. Po co jest folia kubełkowa i jak zamontować folię kubełkową to podstawowe pytania inwestorów.

 

Jak układać folię kubełkową?

 

Podstawową zasadą jest układanie folii kubełkowej wypustkami w stronę ściany. Tylko przy takim montażu, po zasypaniu fundamentów gruntem, kubełki zapewnią pewien odstęp pomiędzy powierzchnią gruntu a ścianą, co umożliwi transport wody i oddychanie ściany.

W przypadku odwrotnego montażu zastosowanie tego typu dodatkowej warstwy całkowicie straci sens. Jedyne, co tak ułożona folia kubełkowa będzie w stanie zapewnić, to ochronę przed mechanicznym uszkodzeniem hydroizolacji pionowej.Najważniejszy etap budowy to fundamenty a dokładniej izolacja fundamentów. Często spotykana jest folia kubełkowa jako izolacja pionowa, jednakże nie jest ona przeznaczona jako ochrona fundamentów przed wodą. Folia kubełkowa jako izolacja to duży błąd, który spowoduje zawilgocenie ścian, szczególnie jeśli mamy na działce wysoki poziom wody gruntowej i budujemy fundamenty na gruntach bagnistych.

Folię układa się na zakładkę, na szerokość co najmniej dwa rzędy wytłoczeń. Aby zachować większą szczelność, warto układać arkusze z zakładem na 3-4 rzędy kubełków. Dotyczy to zarówno zakładów poziomych jak i pionowych. Dzięki konstrukcji folii (stożki) wykonywanie zakładów jest bardzo proste, gdyż poszczególne arkusze bardzo precyzyjnie wchodzą jeden w drugi.

 

Jeżeli chcemy uzyskać bardzo wysoką szczelność można dodatkowo na łączeniach zastosować specjalne taśmy uszczelniające. Taśmy takie dostępne są u większości producentów folii kubełkowych.

Dostępne są różnej wielkości arkusze folii. Warto zatem w jak największym stopniu dostosować wymiary do wykonanych ścian fundamentowych. Wszelkie ewentualne cięcia można wykonywać typowymi nożami budowlanymi.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.