Z punktu widzenia Państwa, zakup i montaż kolektorów słonecznych przez mieszkańców ma na celu przede wszystkim ograniczenie szkodliwych substancji wprowadzanych do atmosfery w czasie spalania paliw w kotłach grzewczych. Natomiast z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, kolektory słoneczne umożliwiają zmniejszenie bieżących kosztów ogrzewania albo całego mieszkania albo tylko kosztów podgrzewania wody użytkowej.
Osoby, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zakup stosunkowo drogiej instalacji solarnej, opracowane zostały specjalne fundusze wspierające, działające na zasadzie jednorazowej dotacji.
Najbardziej popularny sposób współfinansowania instalacji słonecznych prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mowa tutaj o programie wspierającym rozwój różnego rodzaju alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Funkcjonuje on jako program dopłat do spłaty kapitału kredytu przeznaczonego bezpośrednio na zakup i montaż kolektorów słonecznych.
Program ten przeznaczony jest dla osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych. Aby skorzystać z pomocy Państwa, należy udać się do jednego z banków współpracujących z NFOŚIGW i złożyć odpowiedni wniosek o kredyt z dotacją.
Podobnie jak przy innych programach państwowych, tak i w tym wypadku warunki udzielania kredytu w zakresie określania zdolności kredytowej i maksymalnej wysokości kredytu są różne w każdym banku. Takie same dla wszystkich są jednak warunki przyznawania dotacji oraz zakres dotacji.
Wysokość dotacji może wynosić do 45% kosztów inwestycji (zakup i montaż), lecz dotyczy to wyłącznie kosztów kwalifikowanych inwestycji, które ograniczone są obecnie do 2250zł na 1m2 powierzchni całkowitej kolektora słonecznego. Oczywiście kwota przyznanego kredytu może być wyższa, jednakże nadwyżkę ponad podane progi będziemy musieli pokryć z własnych środków.
Istotne jest również, że od kwoty przyznanej dotacji naliczany jest podatek dochodowy. W zależności od osiąganych przez nas dochodów w najlepszym wypadku podatek ten wyniesie 18%, czyli w praktyce dopłata do kolektorów oscyluje w granicach 37% wartości inwestycji.
Dotacja nie zostanie przyznana, jeśli więcej niż 50% powierzchni budynku przeznaczona jest do prowadzenie działalności gospodarczej lub w przypadku odbierania ciepła do podgrzewania wody z miejskiej sieci ciepłowniczej, co dotyczy niektórych wspólnot mieszkaniowych.
Warto jednak także dowiedzieć się o regionalne programy dopłat związanych z alternatywnymi źródłami energii. Wiele gmin w Polsce prowadzi dobre jakościowo wsparcie finansowe, czasami nawet na lepszych warunkach niż ogólnopolski program rządowy. W niektórych gminach koszt typowej instalacji solarnej może zamknąć się w kwocie 4000-5000zł, co jest bardzo atrakcyjną ofertą zważywszy na rosnące z roku na rok ceny gazu i innych paliw.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl