Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Ogrzewanie fotowoltaiczne – czy fotowoltaiką można ogrzać dom?

13 sierpnia 2020
Źródło: Stilo Energy
Rosnące koszty energii elektrycznej oraz ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy można ogrzać dom, korzystając z ekologicznych, odnawialnych źródeł energii, np. fotowoltaiki, a jeśli tak, to z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

To, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, wynika nie tylko z rosnącej świadomości społeczeństw i rosnących cen energii, ale również, a może przede wszystkim, z coraz niższych kosztów instalacji OZE, dotacji na takie źródła energii oraz coraz nowocześniejszych rozwiązań, które pozwalają na coraz większe oszczędności.

Ekologiczne ogrzewanie

Szerokości geograficzne i strefa klimatyczna, w której znajduje się Polska, sprawiają, że musimy posiadać w naszych domostwach ogrzewanie. Warto jednak zastanowić się nad rozwiązaniami w tym zakresie, które są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Wśród różnych sposobów na ogrzanie domu jednorodzinnego wymienić należy:

  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • pompy ciepła.

Sposoby te są na pewno nie tylko tańsze, ale także bardziej ekologiczne od korzystania z ogrzewania z sieci zewnętrznej (często gospodarstwa domowe nie mają do niej dostępu) czy ogrzewania węglem (od którego się odchodzi, a w wielu miejscach w Polsce jest już zabronione). Część spośród wymienionych instalacji jest stosunkowo droga, jednak koszty mogą się bardzo szybko zwrócić. Ekologicznym rozwiązaniem jest połączenie instalacji grzewczej z odnawialnymi źródłami energii, np. fotowoltaiką.1

Fotowoltaika do ogrzewania domu

Co prawda nie istnieje jeszcze instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domów, można jednak połączyć instalację fotowoltaiczną produkującą prąd z instalacjami do ogrzewania domu. Osiągniemy w ten sposób pewną hybrydę. Ktoś może spytać: skąd wziąć w zimie tyle słońca, aby nie tylko zasilić domowe urządzenia elektryczne, a do tego jeszcze ogrzać cały budynek?

Otóż odpowiedzą na ty pytanie jest net-metering, czyli opomiarowanie netto. To swego rodzaju handel wymienny z ogólnym dostawcą energii elektrycznej. Gospodarstwo podłączone do sieci ogólnej oddaje nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej np. w sezonie letnim, a dostawca oddaje tę energię prosumentowi, np. w sezonie zimowym. Zasady tej wymiany wyglądają następująco:

  • właścicielom instalacji do 10 kWp należy się 0,8 kWh zwrotu za każdą 1 kWh wysłaną do sieci zewnętrznej,
  • właścicielom instalacji od 10 do 50 kWp należy się 0,7 kWh zwrotu za 1 kWh wysłaną do sieci zewnętrznej.2

Fotowoltaika plus ogrzewanie elektryczne

W przypadku, gdy decydujemy się ogrzewanie elektryczne zasilane instalacją fotowoltaiczną, możemy przyjąć, że nie poniesiemy kosztów na ogrzanie domu. To jednak nie koniec zalet takiego sposobu na ogrzanie domu zimą. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z ogrzewaniem elektrycznym łączy zalety tych rozwiązań:

  • brak kosztów inwestycji w instalację grzewczą (np. piec),
  • brak wydatków na energię potrzebną do ogrzania domu,
  • uniknięcie strat kominowych (jeśli dom jest dobrze wyizolowany),
  • brak konieczności konserwacji i przeglądów instalacji grzewczych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że nawet w dni pochmurne panele fotowoltaiczne przetwarzają energię elektryczną. Jeśli nie są w stanie akurat wyprodukować dostatecznej ilości energii, z pomocą przychodzi net-metering, co oznacza, że możemy skorzystać z prądu pochodzącego z zewnętrznej sieci energetycznej.2

Fotowoltaika z pompą ciepła

Fotowoltaikę można również połączyć z ogrzaniem pompami ciepła. To rozwiązanie podwójnie ekologiczne i podwójnie oszczędne. Pompy ciepła nie ogrzewają budynków prądem, lecz korzystają z niego do pobierania energii cieplnej z otoczenia. W związku z tym energia elektryczna pobierana z instalacji fotowoltaicznej będzie znacznie mniejsza niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. W takim rozwiązaniu trzeba jednak wziąć pod uwagę zarówno koszty instalacji PV, jak i pompy ciepła.

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką ma sens?

O ile nie istnieją żadne instalacje fotowoltaiczne służące do ogrzewania budynków, o tyle zastosowanie paneli słonecznych może w dużym stopniu wspomóc domowe ogrzewanie elektryczne lub przy pomocy pomp ciepła. Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na obniżenie koszów produkcji ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. Stilo Energy to firma, która zajmuje się optymalizacją rozwiązań z zakresu fotowoltaiki.

Musimy co prawda zainwestować w odpowiednie instalacje fotowoltaiczne i grzewcze. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ekologicznych sposobów na ogrzanie domu, zyskamy możliwość obniżenia kosztów ogrzania domu, a w dłuższej perspektywie nawet całkowitą redukcję tych kosztów. Więcej na temat tego, czym jest fotowoltaika znajdziesz tutaj.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Silka Energy

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.