Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zakładanie trawnika krok po kroku

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
1 marca 2017
Źródło: ShutterStock
Dobrze utrzymany i zadbany trawnik jest ozdobą każdego ogrodu i miejscem do wypoczynku i rozrywki. Omawiamy krok po kroku jak należy zakładać trawnik, aby cieszyć się nim przez wiele lat.

Wiele osób zakładając swój pierwszy trawnik ogranicza się tylko do przekopania podłoża i obsiania go trawą. Niestety jeśli tak postąpimy to istnieje duże ryzyko, że trawa nie będzie równomiernie wzrastać i będą widoczne wyraźne przebarwienia, a nawet miejsca pozbawione w ogólne trawnika.

Trawnik najlepiej zakładać wczesną wiosną lub późną jesienią, czyli w okresach kwiecień-maj lub wrzesień-październik.

Przygotowanie podłoża pod trawnik to w zasadzie najważniejszy etap prac. Większość osób w pierwszej kolejności chce przekopać podłoże. Zanim to zrobimy należy jednak usunąć z ziemi chwasty, aby nie zalegały dalej w podłożu. Jeśli od razu przekopiemy ogródek to chwasty szybko wyjdą ponownie, znacznie utrudniając wzrost młodej trawy.

Usuwanie chwastów można wykonać ręcznie lub z użyciem herbicydów, którymi spryskuje się podłoże. W przypadku małych powierzchni zalecamy raczej ręczne pozbycie się chwastów aby do minimum ograniczyć ilość środków chemicznych wprowadzanych do gleby, które mogą niekorzystnie wpływać na niektóre rośliny ogrodowe, warzywa itp.

Obowiązkowo w czasie przekopywania należy usunąć wszelki gruz i śmieci budowlane jak resztki betonów, tworzyw sztucznych, papierów itp. Mogą one utrudniać rozrost korzeni trawy i spowodują występowanie miejsc pozbawionych zatrawienia.

Przekopywanie należy wykonać na głębokości ok. 20-30cm. Przy większych trawnikach (ponad 500m2) zalecamy stosowanie glebogryzarek. Ich wynajęcie nie jest drogie a znacznie przyspieszają prace. Uważajmy jednak, aby nie stosować glebogryzarek jeśli w podłożu występuje dużo resztek stwardniałego cementu, betonu itp.

Panuje powszechna opinia, że trawa może wyrosnąć praktycznie na każdym podłożu. W pewnym sensie jest to prawdą ale nie zawsze wyrośnie ona tak jak tego oczekujemy. Aby uzyskać naprawdę ładny, równy trawnik musimy zadbać o dobre przygotowanie gleby.

Bardzo dobre efekty można osiągnąć jeśli przed sianiem użyźnimy podłoże obornikiem lub kompostem. Niestety rozkładanie obornika wiąże się z dość nieprzyjemnym zapachem na co nie zawsze możemy sobie pozwolić, szczególnie w zabudowie miejskiej.

Alternatywą dla obornika mogą być nawozy sztuczne dedykowane właśnie pod trawniki. Nawozy są skuteczną metodą zakwaszenia gleby, ale dobre efekty można również uzyskać jeśli na podłożu rozłożymy warstwę rozdrobnionego torfu o grubości ok. 10-15cm. Torfy takie można zakupić w większości centrów ogrodniczych.

Przed wyrównaniem i zagrabieniem podłoża warto zadbać o ochronę trawnika przed kretami. Istnieje wiele metod walki z kretami ale jedną ze skuteczniejszych form jest ułożenie specjalnej siatki pod trawnikiem. Nie ochroni ona całkowicie przed rozkopywaniem ziemi przez krety jednakże istotnie utrudni im to i spowoduje jedynie miejscowe wybrzuszenia trawnika, a nie duże kopce ziemne.

Siatkę układamy z rolek z zakładami kolejnych pasów co najmniej 10cm. Warto również stosować dodatkowe plastikowe szpilki z okrągłym talerzykiem, co zapobiega rozchodzeniu się siatki.

Następnie na siatce układamy warstwę ziemi o grubości ok. 10cm, którą dokładnie wyrównujemy i zagrabiamy. Do wyrównywania podłoża warto stosować długie łaty budowlane lub poziomice. Zalecamy aby poświęcić czas na dokładne spoziomowanie i wyrównanie trawnika gdyż wszelkie wybrzuszenia i zagłębienia są mało estetyczne i jednocześnie trudne w naprawieniu (wymagają bowiem miejscowego przekopania i ponownego osiania trawą).

Następnie podłoże warto zawałować i dopiero tak wyrównany grunt zagrabić przed obsianiem trawą.

Na małej powierzchni nie musimy stosować specjalnych siewników i nasiona możemy rozrzucać ręcznie. Ważne jednak abyśmy pilnowali możliwie jak najbardziej równomiernego rozkładania ziaren trawy na powierzchni.

Prze obsianiem zalecamy zagrabienie powierzchni aby nieco spulchnić grunt. Po wysianiu warto rozłożyć dodatkową warstwę ziemi o grubości 1-3cm. Po pierwsze uchroni to nasiona traw przed ptakami, a po drugie znacznie zmniejszy ryzyko przemieszczania się nasion w czasie silnych opadów deszczu. Po wysianiu trawy i przykryciu jej cienką warstwą ziemi warto ponownie zawałować trawnik. Pozwoli to wcisnąć głębiej ziarna.

Siejąc trawę zalecamy siać 1kg nasion na ok. 30m2 powierzchni. Zapewni to dość gęsty trawnik, który dobrze sprawdzi się w ogrodzie.

Po wysianiu trawę należy przez ok. 2-3 tygodnie codziennie podlewać. Najlepiej robić to wieczorem, gdyż wilgoć będzie się wtedy dłużej utrzymywała w glebie. Ewentualnie można podlewać wczesnym ranem. Nie należy jednak podlewać trawnika w ciągu dnia jeśli panują wysokie temperatury.

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić gdy trawnik będzie miał wysokość ok. 8-10cm. Kosimy jednak na najwyższych ustawieniach kosiarki, czyli na ok. 5-6cm. Dopiero kolejne koszenia można wykonywać na wysokość 3-4cm.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.