logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Blachodachówka - co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup?

6 września 2022
Słowa kluczowe: blachodachówka,jak wybrać blachodachówkę
Źródło: blachotrapez.eu
Osoby planujące wybór pokrycia dachowego powinny pamiętać o tym, że dach jest elementem, który będzie służyć przez wiele kolejnych lat. Dlatego bardzo istotny jest wybór odpowiedniego materiału, a także właściwe wykonanie prac budowlanych.

Jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych jest, tuż obok dachówek ceramicznych, popularna blachodachówka. O tym, czy dla danego domu będzie ona dobrym wyborem, decydować będą takie czynniki, jak możliwości finansowe inwestora, estetyka oraz kształt dachu.

Blachodachówka – garść informacji

Blachodachówka jest pokryciem dachowym, które wykonuje się z ocynkowanych blach stalowych o grubości od 0,5 mm do 1,25 mm. W trakcie procesów produkcyjnych blachodachówkę zabezpiecza się również przy pomocy specjalnych powłok organicznych – poliestrowych, plastizolowych, a także posypek ceramicznych.

Blachodachówkę można stosować na dachu, którego kąt nachylenia wynosi minimum 9 stopni. Układa się ją na łatach zachowując odpowiedni rozstaw, który dopasowuje się do wielkości segmentów blachodachówki.

Jakie są rodzaje blachodachówki?

Sprzedawaną na rynku blachodachówkę można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Każdy z nich znaleźć można na stronie blachotrapez.eu:

  • Blachodachówka modułowa – przybiera najczęściej postać pojedynczych arkuszy blachy, których wymiary to przeważnie 70 mm x 1200 mm. To właśnie ustandaryzowane wielkości sprawiają, że transport i montaż tego typu dachówki jest wyjątkowo łatwy. Blachodachówka modułowa sprawdza się zarówno na prostych konstrukcyjnie dachach, jak i na nieco bardziej skomplikowanych. Trzeba jednak przygotować się na to, że w tym drugim przypadku odpad blachodachówki po przycięciu będzie nieco większy;
  • Blachodachówka w arkuszach – charakteryzuje się nieco większą powierzchnią niż blachodachówka modułowa. Wymiary jednego arkusza tego typu blachodachówki mogą wynosić nawet kilka metrów. Blachodachówkę w arkuszach często wykonuje się na indywidualne zamówienie, dopasowując ją do wymiarów budynku. Jej transport i montaż jest dość wymagający - często wymaga udziału nawet kilkunastoosobowego zespołu pracowników. Ten typ blachodachówki stosowany jest głównie w przypadku dachów jednospadowych i dwuspadowych;

Zalety i wady blachodachówki

Blachodachówka jako materiał pokryciowy posiada mnóstwo zalet. Są to między innymi:

  • różnorodność wzorów i kolorów,
  • ponadprzeciętna trwałość,
  • wysoka odporność na czynniki zewnętrzne,
  • łatwy sposób montażu,
  • możliwość obróbki na wymiar,
  • niewygórowana cena.

Jeśli chodzi o wady blachodachówki, to warto wspomnieć wysoki poziom hałasu podczas opadów atmosferycznych, a także niższą trwałość niż w przypadku tradycyjnych dachówek betonowych i ceramicznych.

Blachodachówka jest pokryciem dachowym, na które często zwracają uwagę inwestorzy z ograniczonymi możliwościami finansowymi. Łączy niewygórowaną cenę z długą listą zalet, co czyni ją propozycją wartą uwagi.

Źródło: Materiały informacyjne blachotrapez.eu

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.