Drzwi wewnętrzne – ościeżnica stała czy regulowana?

Data utworzenia: 30 sierpnia 2015

budowa

okna i drzwi

Wiele osób poświęca dużo czasu na wybór skrzydeł drzwi wewnętrznych lecz niestety przy wyborze ościeżnicy często robimy to zbyt szybko i niedokładnie. Należy jednak pamiętać, że ościeżnica w istotny sposób wpływa na stabilność oraz estetykę drzwi. Doradzamy kiedy warto zakupić ościeżnice regulowane.

Ościeżnica stała i regulowana różni się nie tylko szerokością montażu na murze lecz także kilkoma innymi parametrami. Przed wyborem ościeżnicy należy dokładnie pomierzyć wszystkie otwory drzwiowe i grubości murów. Zaleca się wykonywanie pomiarów w co najmniej trzech miejscach i dostosowanie się do wymiarów granicznych – największej szerokości otworu oraz największej grubości muru.

Ościeżnica stała

Są to najprostsze w budowie modele ościeżnic. Dostępne są w formie gotowych, złożonych elementów, choć najczęściej zakupimy je w formie oddzielnych belek, które należy samodzielnie zmontować.

Ościeżnice takie najczęściej nie zachodzą na mur, w związku z czym konieczne jest stosowanie specjalnych listew maskujących, pozwalających ukryć wszelkie nierówności na styku ościeżnicy i ściany.

W większości przypadków typowe ościeżnice stałe dostosowane są do murów o grubości od 6 do 12cm. Zdarzają się jednak również ościeżnice przeznaczone na grubsze mury.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że montaż ościeżnicy stałej nie jest sprawą trudną. W praktyce jednak samodzielne połączenie elementów składowych ościeżnicy wymaga dużej precyzji i dokładności i wcale nie jest dużo łatwiejsze od zmontowania ościeżnicy regulowanej.

Drzwi wewnętrzne wymagają dobrania odpowiedniej ościeżnicy. To czy lepsza będzie ościeżnica stała czy regulowana zależy m.in. od grubości muru. Otóż ościeżnica regulowana daje dość duże pole manewru na nietypowych grubościach murów.

Ościeżnica regulowana

Ościeżnice regulowane są idealnym rozwiązaniem w przypadku murów o nietypowej grubości, odbiegającej od standardowych ościeżnic stałych (6-12cm). W przypadku ościeżnic regulowanych grubość maksymalna może być praktycznie dowolna (oczywiście w granicach rozsądku i wytrzymałości ościeżnicy). Przy murach grubości większej niż 28cm można połączyć dwa symetryczne elementy ościeżnicy regulowanej. Wadą jest natomiast minimalna grubość, która najczęściej wynosi 7,5cm.

W przypadku ościeżnic regulowanych zachodzą one na mur, w związku z czym nie występuje tutaj problem listew wykańczających i maskujących.

Jaka ościeżnica do drzwi wewnętrznych? Sam montaż ościeżnicy nie jest trudny lecz wymaga dużej dokładności. Omawialiśmy już jak zamontować ościeżnicę regulowaną oraz jak zamontować ościeżnicę stałą.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Przede wszystkim należy dokładnie zmierzyć grubości murów w domu. Należy brać pod uwagę również tynki, które często ograniczają możliwość zastosowania ościeżnicy stałej. W przypadku drzwi do łazienek warto również brać po uwagę grubość płytek na ścianach. Jest to ważne, jeśli zakupujemy drzwi przed wykończeniem łazienki. Oczywiście można płytki układać do ościeżnicy, lecz pozostaje wtedy problematyczna kwestia szczeliny między ostatnimi płytkami a ościeżnicą. Nie można płytek docinać idealnie do ościeżnicy. Szczelinę tę można co prawda wykończyć silikonem ozdobnym, lecz estetyka takiego połączenia pozostaje już indywidualną kwestią gustu każdego inwestora.

Ościeżnice regulowane są przeważnie droższe od stałych, lecz przy tradycyjnych grubościach murów do 12-14cm nie są to różnice na tyle duże, aby mogłyby być podstawą do odrzucenia ościeżnicy regulowanej.

Wybierając ościeżnicę regulowaną należy bardzo precyzyjnie sprawdzić grubość muru. Lepiej czasami wybrać ościeżnicę na nieco grubszy mur niż zakupić zbyt mały przedział regulacji, co z czasem może doprowadzić do odkształcenia i wyboczenia się ościeżnicy. Na przykład w przypadku muru o grubości 125mm lepiej zakupić ościeżnicę 120-140mm niż szlifować mury i montować ościeżnicę na wcisk, praktycznie bez żadnej możliwości odkształcenia.

Decydując się na rodzaj ościeżnic warto wziąć pod uwagę także względy estetyczne. Mieszanie ościeżnic stałych i regulowanych nie jest zalecane. Lepiej wygląda komplet jednakowych rodzajów ościeżnic w odniesieniu przynajmniej do jednej kondygnacji.

Pamiętajmy również o sprawdzeniu czy ościeżnice na pewno pasują kolorystycznie i wzorem do wybranych skrzydeł drzwiowych. Ma to duże znaczenie szczególnie jeśli zakupujemy drzwi i ościeżnice z niższej półki cenowej, gdzie odchyłki produkcyjne na powtarzalności wzorów i kolorów mogą być większe.

Montaż drzwi wewnętrznych

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów