Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Estetyczna i trwała podbitka dachowa na okapie

Podbitka dachowa musi być odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego najczęściej wykonywana jest podbitka drewniana, podbitka PCV lub nowoczesna podbitka z blachy stalowej (blacha powlekana). Nie jest to obowiązkowe, jednak warto wykończyć okap, zatem z czego zrobić podbitkę oraz w ogóle po co robi się podbitkę na okapie?
Źródło: ShutterStock
Większość dachów posiada wysunięty okap, który m.in. zabezpiecza konstrukcję i elewację przed spływającą z dachu wodą. Ważne jednak, aby zadbać o właściwe i estetyczne wykończenie okapu. W tym celu wykonuje się podbitki dachowe drewniane, z PCV lub z blachy powlekanej.

Wysunięty okap stale narażony jest na działanie siły wiatru, opady deszczu i śniegu oraz możliwe uszkodzenia mechaniczne. Aby zabezpieczyć konstrukcję dachową przed wpływem tych czynników należy na okapie wykonać tzw. podbitkę dachową. Zabezpiecza ona przede wszystkim elementy konstrukcyjne więźby dachowej, a jednocześnie zapewnia estetyczny wygląd budynku i dachu.

Podbitka dachowa pełni także funkcję ochronną przed możliwością zagnieżdżenia się pod dachem ptaków, gniazd os czy szerszeni itp. Oczywiście gniazda czasami zakładane są nawet pod podbitką, jednakże znacznie łatwiej je wtedy w porę spostrzec i usunąć. Jeśli nie wykonamy podbitki, owady i ptaki bez problemu mogą zagnieździć się w dobrze ukrytej części konstrukcji dachu, co istotnie utrudni pozbycie się ich.

Kolejną zaletą podbitki dachowej jest jej funkcja izolacyjna. Zapewnia bowiem ograniczony dostęp wiatru i zimnego powietrza pod konstrukcję dachową, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze straty ciepła całego dachu.

Podbitka dachowa nie jest obowiązkowym elementem dachu, jednakże z uwagi na opisane powyżej zalety warto wykonywać ją na każdym okapie. Dostępne na rynku materiały umożliwiają dopasowanie kolorystyki i wzoru podbitki do elewacji i stolarki okiennej oraz drzwiowej, co sprawi, że podbitka podniesie także walory estetyczne całego budynku.

Niezależnie od rodzaju podbitki, zawsze należy pamiętać o zapewnieniu dobrej wentylacji dachu, co pozwoli uniknąć zalegania wilgoci na konstrukcji dachowej oraz pleśni i zagrzybienia.

Podbitka dachowa drewniana

Drewniana podbitka wykonywana jest stosunkowo często zarówno w domach tradycyjnych, jak i zabytkowych oraz w domach o konstrukcji drewnianej. Podbitka taka charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i stanowi elegancki i estetyczny sposób wykończenia okapu dachowego.

Najlepszym wyborem jest drewno świerkowe, sosnowe lub modrzew. Przede wszystkim ważne jest, aby podbitka była możliwie jak najbardziej odporna na czynniki atmosferyczne, w tym przede wszystkim na wilgoć i mróz.

Podbitka drewniana wymaga odpowiedniego zaimpregnowania. Zabiegi te należy powtarzać co kilka lat, podobnie jak ma to miejsce przy wszystkich innych elementach drewnianych, wystawionych na działanie słońca i deszczu (ogrodzenia, domki narzędziowe itp.).

Drewno, podobnie jak większość materiałów wykończeniowych, pod wpływem ciągłego działania promieni słonecznych ulega z biegiem lat odbarwieniom. Nie jest to jednak problem, gdyż deski można zeszlifować i pokryć nowa warstwą impregnatu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele impregnatów kolorowych, co dodatkowo ułatwia powiązanie kolorystyki podbitki z pokryciem dachowym i elewacją budynku.

Deski na podbitkę dachową powinny mieć grubość nie mniejszą niż 2cm (zalecane są deski 2,5cm), co zapewni wysoką odporność podbitki na ewentualne odkształcenia.

W przypadku zakupu desek profilowanych do układania na pióro i wpust konieczne jest wykonanie dodatkowych otworów wentylacyjnych (zawsze pamiętajmy o zapewnieniu wentylacji dachu!). Otwory takie nie są wymagane przy montażu zwykłych desek jedna przy drugiej (zawsze wystąpią choćby minimalne szczeliny). Jednakże nawet przy takim montażu, mimo wszystko warto wykonać otwory wentylacyjne, choć mogą one być zlokalizowane rzadziej niż przy montażu „szczelnym”.

Podbitki drewniane zyskują w ostatnich latach na popularności również ze względów ekologicznych.Wysunięty okap dachowy chroni elewację budynku, ważne jest jednak właściwe wykończenie okapu dachowego. Należy pamiętać, aby zawsze wykonana była odpowiednia wentylacja dachu, zapewniana przez otwory wentylacyjne w podbitce lub specjalne panele wentylacyjne PCV.

Podbitka dachowa z blachy powlekanej

Podbitki z blachy stalowej są mniej popularne od drewna czy paneli PCV. Wynika to często z błędnego przekonania inwestorów, że podbitka taka ma typowy stalowy kolor. Obecnie technika poszła na tyle do przodu, że możliwe jest powlekanie stali praktycznie dowolną kolorystyką, a nawet teksturą.

Sprawia to, że podbitka stalowa może nawet przypominać wyglądem elementy drewniane (oczywiście po dokładniejszym przyjrzeniu się zobaczymy różnicę między drewnem a dobrze wykończoną stalą).

Podbitka stalowa jest bardzo wytrzymała na wszystkie czynniki atmosferyczne i mikrobiologiczne. Ważne jednak, aby blacha pokryta była z dwóch stron środkami zabezpieczającymi przed korozją.

Zaletą podbitki z blachy stalowej jest możliwość stosunkowo łatwego dopasowania jej kształtu do potrzeb wizualnych danego budynku.

Podbitka stalowa nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, co istotnie wpływa na wygodę użytkowania dachu i zmniejsza przyszłościowe koszty jego utrzymania w dobrym stanie technicznym i wizualnym.Podbitka dachowa musi być odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego najczęściej wykonywana jest podbitka drewniana, podbitka PCV lub nowoczesna podbitka z blachy stalowej (blacha powlekana). Nie jest to obowiązkowe, jednak warto wykończyć okap, zatem z czego zrobić podbitkę oraz w ogóle po co robi się podbitkę na okapie?

Podbitka dachowa z PCV

Ciekawą alternatywą dla podbitki drewnianej i blachy powlekanej są elementy z PCV. Są to gotowe panele jednowarstwowe, które cechują się dużą twardością i sztywnością.

Panele takie barwione są w masie, a producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną swoich produktów. Dzięki temu podbitki PCV mogą być dobrym rozwiązaniem dla domów nowoczesnych, czy nietypowej kolorystyki połaci dachowej i elewacji. Znacznie łatwiej dobierzemy kolor paneli PCV niż kolor impregnatów dla drewna, które nigdy nie dadzą tak „nowoczesnego” wyglądu budynku jak odpowiednio dobrane panele PCV.

Dzięki barwieniu paneli w masie są one znacznie bardziej odporne na odbarwienia niż podbitka drewniana. Jednakże mimo wszystko po kilkunastu latach podbitka PCV może nieco zmienić swoją pierwotną kolorystykę. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to również innych elementów budynku, jak elewacji i pokrycia dachowego.

Montaż podbitki z paneli PCV wymaga pewnego doświadczenia, jednakże mimo wszystko będzie to tańsze rozwiązanie niż podbitka drewniana.

Panele PCV produkowane są najczęściej o grubości ok. 1cm i szerokościach od 1 do 5m. Pamiętajmy jednak aby zakupić również odpowiednią ilość paneli wentylacyjnych, wyposażonych w odpowiednie otwory lub nacięcia wentylacyjne.

Panele PCV nie wymagają tak częstych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych jak podbitka drewniana. Utrzymanie podbitki PCV ogranicza się w praktyce do okresowego przemywania, co warto wykonywać specjalnymi środkami antystatycznymi, aby ograniczyć przyciąganie brudu i pyłów.Wysunięty okap dachowy chroni elewację budynku, ważne jest jednak właściwe wykończenie okapu dachowego. Należy pamiętać, aby zawsze wykonana była odpowiednia wentylacja dachu, zapewniana przez otwory wentylacyjne w podbitce lub specjalne panele wentylacyjne PCV.

Podbitka dachowa - jaki materiał wybrać?

W praktyce wszystkie omawiane rodzaje podbitek dachowych w równie dobrym stopniu spełnią podstawowe cele stawiane podbitce, czyli ochronę dachu przed słońcem, wiatrem, śniegiem, deszczem i czynnikami mikrobiologicznymi.

Podbitka drewniana co kilka lat wymaga zabiegów konserwacyjnych, które najczęściej polegają na ponownym pokryciu desek impregnatem lub ich zeszlifowaniu i naniesieniu całkowicie nowych warstw zabezpieczających surowe drewno. Decydując się na podbitkę drewnianą musimy odpowiednio dobrać rodzaj drewna, aby było ono możliwie jak najmniej wrażliwe na czynniki atmosferyczne i biologiczne.

Ciekawą alternatywą dla podbitki drewnianej są elementy z PCV lub z blachy stalowej powlekanej środkami antykorozyjnymi. Oba rozwiązania cechują się podobną trudnością montażu i brakiem konieczności tak częstej konserwacji jak ma to miejsce przy podbitce drewnianej. Jednocześnie są to rozwiązania tańsze od wykonania podbitki z pełnych desek drewnianych z ich impregnacją.

Jeśli zależy nam na aspektach ekologicznych to najlepszym wyborem będzie podbitka drewniana. Jednocześnie warto pamiętać, że panele PCV i blacha stalowa umożliwiają znacznie szerszy wybór tekstury i kolorystyki. Może mieć to duże znaczenie, szczególnie w bardziej nowoczesnych budynkach i zapewni lepsze dobranie materiałów i ich kolorystyki do elewacji czy pokrycia dachowego.

Wykonując podbitkę zawsze pamiętajmy o zapewnieniu właściwej wentylacji dachu (otwory w podbitce drewnianej i stalowej lub specjalne panele wentylacyjne w PCV i stali powlekanej).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(16 marca 2015)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.