logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Folia dachowa czy izolacja z papy – co wybrać?

Data utworzenia: 20 lipca 2016
Słowa kluczowe: folia dachowa, folia wstępnego krycia, izolacja z papy, papa dachowa, papa na deskowaniu, folia dachowa czy papa, papa czy folia, izolacja dachu, paroizolacja dachu, jaka folia na dach, co to jest folia dachowa, co to jest folia wstępnego krycia
Budowa
Dachy i rynny
Źródło: ShutterStock
Bez trudu można znaleźć zarówno przeciwników jak i zwolenników tradycyjnej papy dachowej. W większości przypadków projektanci zalecają inwestorom papę bardziej z przyzwyczajenia niż ze względu na jej faktyczne parametry. Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych folii dachowych, które równie skutecznie pozwalają wykonać izolację mniejszym kosztem i mniejszym nakładem czasu na prace izolacyjne.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co jest lepszą formą izolacji – papa czy folia dachowa. Rodzaj izolacji należy uzależnić od kilku czynników w tym m.in. od rodzaju pokrycia dachowego i posiadanych funduszy na wykonanie całego dachu.

Papa może pełnić funkcję tymczasowego pokrycia nawet przez kilka lat co pozwoli zgromadzić fundusze na pokrycie dobrej jakości. W przypadku dachówek ceramicznych konieczny będzie montaż tradycyjnych łat i kontrłat natomiast jeśli zdecydujemy się na pokrycie z gontów bitumicznych to koszty docelowego pokrycia będą znacznie mniejsze – gonty układa się bowiem na deskowaniu pełnym bez dodatkowych elementów.

Papa jako tymczasowe pokrycie dachowe

Papę układa się w pełnym deskowaniu co pozwala stworzyć szczelną i sztywną powłokę. Papa zapewnia dobre warunki spływu wody i jej odprowadzenie poza obręb dachu co umożliwia wykorzystanie papy jako tymczasowego pokrycia dachowego. Niektórzy inwestorzy głównie z tego właśnie względu decydują się na izolację z papy, aby móc odłożyć w czasie wykonanie drogiego pokrycia z dachówki ceramicznej i jednocześnie mieć możliwość zamieszkania w budynku.

Niestety takie rozwiązanie ma również swoje wady. Najważniejszą z nich jest fakt, że tak wykonana izolacja z papy na pełnym deskowaniu jest izolacją bardzo szczelną i nie zapewnia tak dobrego odprowadzenia pary wodnej jak większość izolacji z folii dachowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku poddaszy użytkowych, na których występuje duża produkcji pary wodnej. W konsekwencji może dochodzić do zawilgocenia ocieplenia z wełny mineralnej, pękania tynków na sufitach i innych tego typu uszkodzeń związanych z nadmiernym zawilgoceniem występującym wewnątrz konstrukcji dachowej. Duża wilgotność negatywnie wpływa też na wytrzymałość i trwałość konstrukcji więźby dachowej.

Oczywiście problem ten nie występuje zawsze – gdyby tak było to nikt nie stosowałby już izolacji z papy. Należy jednak pamiętać aby wykonać dodatkową szczelinę wentylacyjną o wysokości ok. 3cm pomiędzy deskowaniem i ociepleniem z wełny mineralnej. Warto przed układaniem wełny wykonać przewiązanie drutem pomiędzy krokwiami aby mieć pewność że wełna w czasie jej wciskania między krokwie nie dojdzie zbyt blisko do deskowania. Tak wykonana szczelina pozwoli skutecznie odprowadzić nadmiar wilgoci i pary wodnej poza obręb dachu.

Nie zaleca się wykonywania szczeliny wentylacyjnej o wysokości większej niż 3cm gdyż wpłynie to jednocześnie na zmniejszenie grubości izolacji z wełny mineralnej, chyba, że zastosujemy ocieplenie dwuwarstwowe, z drugą warstwą montowaną pod krokwiami. W tym wypadku strata 2-3cm nie wpłynie istotnie na parametry izolacyjne dachu.

Budowa dachu w ciągu jednego sezonu

Papa pozwala odłożyć w czasie wykonanie docelowego pokrycia z gontów czy dachówki. Jeśli jednak i tak planujemy od razu wykonać cały dach od więźby, przez izolacje do ostatecznego pokrycia z dachówki ceramicznej to nie ma sensu wykonywać izolacji z papy.

Po pierwsze będzie to wymagać pełnego deskowania, które nie jest konieczne przy dachówkach ceramicznych, a po drugie izolację z papy wykonuje się dużo wolniej niż izolację z folii dachowych – tzw. folii wstępnego krycia (nie wolne ich mylić z foliami paroizolacyjnymi, które montuje się od wewnątrz budynku).

Zaletą folii dachowych jest brak konieczności wykonywania dodatkowych szczelin wentylacyjnych w konstrukcji dachu gdyż folie wstępnego krycia mają tę zaletę, że zatrzymują wodę od góry odprowadzając ją po połaci do rynien i jednocześnie umożliwiają przenikanie pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz. Mówi się tutaj o tzw. foliach dachowych wysoko- i nisko-paroprzepuszcalnych. W przypadku poddaszy użytkowych należy stosować wyłącznie folie wysokoparoprzepuszczalne aby nie doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia z wełny mineralnej.

Kolejną zaletą izolacji z folii wstępnego krycia jest możliwość zmniejszenia docelowego ciężaru dachu. Pełne deskowanie z izolacją z papy to ciężar ok. 10-12kg/m2, którego nawet nie ma sensu porównywać z ciężarem folii…

Warto mieć to na uwadze gdyż mniejszy ciężar pokrycia to mniejsze obciążenie krokwi i innych elementów konstrukcji więźby, a szczególnie mniejsze obciążenie połączeń krokwi z murłatą.

Co wybrać – folię dachową czy papę?

Pod względem skuteczności izolacji oba rozwiązania wypadają podobnie. W przypadku izolacji z papy należy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie szczeliny wentylacyjnej, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i pary wodnej bez zawilgocenia ocieplenia z wełny.

Główną zaletą papy na pełnym deskowaniu jest możliwość wykorzystania jej jako tymczasowego pokrycia przez okres nawet kilku lat. Folii dachowej nie wolno pozostawić na długi okres i konieczne jest zakończenie wszystkich prac dachowych w ciągu jednego sezonu.

Jeśli zatem nie mamy wystarczających funduszy na wykonanie od razu całego dachu warto rozważyć izolację z papy. Należy jednak liczyć się z nieco większymi kosztami robocizny i dodatkowymi kosztami deskowania. Jeśli jednak i tak chcemy w jednym sezonie zakończyć wszystkie prace dachowe to lepiej wybrać izolację z folii wstępnego krycia co pozwoli znacznie szybciej i taniej wykończyć dach.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmy-dom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.