Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Data utworzenia: 18 maja 2016

budowa

okna i drzwi

Czeka Cię zakup drzwi wewnętrznych do nowego domu lub ich wymiana? W artykule omawiamy najważniejsze kwestie, na które należy zwracać szczególną uwagę przy samodzielnym zakupie drzwi wewnętrznych. Omawiamy także jak porównywać oferty cenowe różnych producentów.

Dla większości osób jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze drzwi wewnętrznych jest cena. Nie zawsze jednak cena podawana w folderach reklamowych odnosi się do całkowitych kosztów drzwi. W większości przypadków należy dokładnie sprawdzić również elementy dodatkowe jak klamki, ościeżnice, listwy wykańczające itp.

Cena – jak porównywać różne oferty drzwi wewnętrznych?

Aby zamontować drzwi wewnętrzne w domu czy mieszkaniu będziemy potrzebować kilku elementów jak skrzydła, ościeżnicy stałej lub regulowanej, klamek oraz ewentualnych listew wykańczających (maskujących). W artykule nie omówiono dodatkowych rzeczy potrzebnych do montażu drzwi jak pianki, kołki, narzędzia itp.

W większości przypadków producenci podają w swoich folderach reklamowych oddzielnie ceny skrzydeł drzwiowych uzależnione od ich wymiarów i innych parametrów oraz oddzielnie ceny ościeżnicy, w zależności od jej rodzaju i wymiarów.

Aby efektywnie porównać oferty kilku producentów powinniśmy poszukiwać zawsze jednakowych lub możliwie najbardziej zbliżonych do siebie rodzajów skrzydeł drzwiowych. Wszelkie dodatkowe elementy ozdobne czy szyby istotnie wpływają na całkowity koszt skrzydła. Ważny jest również jego wymiar w świetle, inna bowiem jest cena za skrzydło o szerokości 80cm a inna za skrzydło 100cm.

Oddzielną kwestią jest koszt zakupu ościeżnicy. W przypadku cienkich ścian działowych o grubości do 10-12cm można zakupić ościeżnice stałe. Przy grubszych ścianach zaleca się zakup ościeżnic regulowanych, które są jednocześnie droższe z uwagi na bardziej skomplikowaną konstrukcję.

Na koniec warto sprawdzić, czy na pewno w każdej ofercie w cenę skrzydła wliczony jest koszt klamki, gdyż niektórzy producenci podają te ceny oddzielnie. Rozwiązanie takie ma swoje zalety gdyż pozwala przeważnie na większy wybór rodzajów klamek.

Pamiętajmy jednak aby zawsze policzyć sumaryczny koszt całych drzwi tj. skrzydła, ościeżnicy, klamki i ewentualnych elementów dodatkowych i dopiero taki koszt porównywać z innymi ofertami.

Drzwi wewnętrzne - ościeżnica stała czy regulowana?

Drzwi wewnętrzne drewniane czy z płyty?

Drzwi z płyty czy z drewna? To częsty dylemat osób decydujących się na zakup nowych lub wymieniających stare drzwi wewnętrzne. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Wszystko zależy bowiem od posiadanych funduszy na zakup drzwi i oczekiwanego wyglądu skrzydeł drzwiowych. W przypadku drzwi drewnianych należy liczyć się z kosztem co najmniej 1200-1300zł za kompletne drzwi wewnętrzne. Koszt ten rośnie jeśli będziemy chcieli wstawić dodatkowe szyby lub zastosować zawiasy bezprzylgowe (ukryte). W takim przypadku cena drzwi drewnianych może dochodzić do 1600-2000zł/szt. Podane koszty dotyczą drzwi wykonywanych z drewna sosnowego. Jeśli zależy nam na innych gatunkach jak dąb, jesion czy buk to cena może istotnie wzrosnąć.

Drzwi z płyty MDF lub HDF oscyluje przeważnie w granicach od 500-1000zł/szt. do nawet kilku tysięcy, w zależności od użytych materiałów i sposobu wykończenia.

Drzwi drewniane najczęściej pokrywane są lakierem lub bejcą. Ich zaletą jest możliwość wykonania renowacji poprzez zeszlifowanie i ponowne lakierowanie z uzupełnieniem drobnych ubytków i zarysowań. Tego typu renowacji nie wykonamy na drzwiach z płyty.

Drzwi z płyty MDF lub HDF najczęściej wykańczane są laminatem lub fornirem. Jeśli pozwalają nam na to fundusze to zalecamy zakup drzwi fornirowanych. Istotną wadą laminatów jest problem z ich żółknięciem z biegiem lat. Zjawisko to nie występuje lub w tylko w niewielki stopniu w przypadku drzwi fornirowanych.

Zawiasy zwykłe czy bezprzylgowe?

Niezależnie od materiału należy także rozważyć rodzaj zawiasów. Mogą to być zawiasy tradycyjne lub tzw. bezprzylgowe. Zaletą drugiego rozwiązania jest brak widocznych zawiasów przy zamkniętych drzwiach i możliwość otwierania drzwi całkowicie „na ścianę”, czego nie wykonamy przy większości zawiasów tradycyjnych.

Zawiasy bezprzylgowe są jednak dużo droższe. W przypadku drzwi drewnianych dopłaty te wynoszą nawet do 200zł/drzwi. Wybór rodzaju zawiasów nie ma większego wpływu na stabilność i trwałość drzwi, pozostaje więc głównie kwestią wizualną.

Sposób otwierania drzwi wewnętrznych

W łazienkach, toaletach i kotłowniach drzwi powinny otwierać się zawsze na zewnątrz tych pomieszczeń. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, aby w razie ich zatrzaśnięcia możliwe było wyważenie od środka.

W innych pomieszczeniach sposób otwierania ma jedynie znaczenie użytkowe. Zaleca się, aby otwieranie drzwi w jak najmniejszym stopniu powodowało utrudnienia dla innych mieszkańców. Jeśli drzwi wewnętrzne otwierają się na korytarz to dobrą praktyką jest zwiększenie szerokości korytarza tak, aby w razie potrzeby osoba na nim mogła uciec przed nagle otwierającymi się drzwiami. W przypadku wąskich korytarzy lepszym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi do środka pokoi.

Dodatkowe oszklenia w drzwiach wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne mogą być jednolite lub z dodatkowymi elementami szklanymi bądź plastikowymi.

Szkło użyte do wypełnienia skrzydeł drzwiowych może być całkowicie przezierne lub w różnym stopniu zmatowione, jeśli chcemy ograniczyć możliwość zaglądania z zewnątrz do danego pomieszczenia.

W przypadku łazienki czy toalety dodatkowe przeszklenie pełni m.in. funkcję użytkową gdyż łatwo można zorientować się, czy ktoś znajduje się w łazience czy nie – dotyczy to głównie por wieczornych, gdy przebywając w tych pomieszczeniach musimy zapalić światło.

Głównym celem stosowania przeszkleń jest jednak dodatkowe doświetlenie pomieszczeń. W korytarzach rzadko znajdują się okna stanowiące naturalne źródło światła, a zastosowanie nawet matowych szyb z drzwiach do pokoi pozwoli w pewnym stopniu doświetlić korytarz.

Drzwi bez przeszkleń pozwalają jednak zachować większą intymność co może mieć duże znaczenie w odniesieniu do sypialni czy pokojów młodzieżowych.Drzwi wewnętrzne należy wybierać na lata, dlatego trzeba się zastanowić co będzie lepsze drzwi drewniane czy z płyty. Ważna jest też ościeżnica do drzwi wewnętrznych, może to być ościeżnica stała czy regulowana. Doradzamy jak kupić drzwi wewnętrzne i porównujemy ile kosztują drzwi wewnętrzne drewniane i z płyty.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów