Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Rodzaje zapraw murarskich – jak dobrze wybrać?

Źródło: ShutterStock
Praktycznie na każdej budowie domu konieczne jest przygotowanie różnego rodzaju zapraw murarskich. Zaprawę można przygotować samodzielnie w betoniarce lub zakupić gotowe suche mieszanki rozrabiane z wodą. Warto jednak wiedzieć, jaki rodzaj zaprawy kiedy użyć.

Tradycyjna zaprawa murarska jest mieszaniną piasku, wody i spoiwa, którym przeważnie jest cement. W zależności od wymaganej wytrzymałości zaprawy w odpowiednich proporcjach dobierane są wszystkie składniki.

Przy budowie domu najczęściej stosuje się zaprawy murarskie oznaczone symbolami od M2 do M20. Symbol ten określa minimalną wytrzymałość danej zaprawy (tzw. wytrzymałość na ściskanie określaną na próbkach po 28 dniach). Wytrzymałość zaprawy podawana jest w mega paskalach (MPa). Jest to tzw. marka zaprawy, czyli zaprawa M15 (marka 15) posiada wytrzymałość 15MPa).

Do samodzielnej produkcji zaprawy murarskiej można stosować typowy cement mieszany CEM II 32,5. Tak wykonana zaprawa będzie się cechować dobrą urabialnością i elastycznością. Nie zaleca się stosowania do zapraw cementów oznaczonych jako CEM III. do zaprawy najlepiej nadaje się naturalny piasek kwarcowy. Musi on być jednak czysty, bez domieszek iłowych, gliny czy ziemi roślinnej (tzw. czarnego humusu). Można stosować piasek o uziarnieniu do 1,5 lub do 2mm.

 

Rodzaje najczęściej stosowanych zapraw murarskich

 

Na większości budów stosowane są tzw. zaprawy cementowe oraz cementowo-wapienne. Zaprawa cementowa cechuje się największą wytrzymałością jednakże może być ona droższa od zaprawy cementowo-wapiennej (szczególnie w przypadku wyższych marek zaprawy).

Może ona być jednak stosowana bez obaw do murowania ścian nośnych i fundamentów. Zaprawę cementową stosuje się również czasami do wykonania podłoża pod posadzki betonowe.

Zaprawy cementowo-wapienne mają nieco niższą wytrzymałość niż cementowe, w związku z czym raczej nie zaleca się ich do murowania ścian nośnych i fundamentów. Wyjątek stanowią ściany budynków w gruntach nasyconych wodą, gdzie można stosować tego typu zaprawę.

 

Zarówno zaprawa cementowa jak i cementowo-wapienne wiążę tak w wodzie jak i w powietrzu i może być stosowana zarówno za zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Inna bowiem będzie zaprawa do bloczków fundamentowych a inna zaprawa do ścian nośnych. Pytanie często jest jaka zaprawa do ścian fundamentowych w różnych gruntach oraz ile cementu do zaprawy należy użyć. Ważne jest jednak również ile piasku do zaprawy weźmiemy. Zaprawa cementowa proporcje to częsty problem na budowie i dylemat zaprawa murarska cementowa czy cementowo-wapienna. Lecz co to jest właściwie marka zaprawy?

 

Proporcje suchych składników zaprawy cementowej i cementowo - wapiennej

 

W poniższej tabeli podano proporcje objętościowe poszczególnych składników, czyli cementu, piasku i ewentualnie wapna, w zależności od rodzaju zaprawy i jej marki. Proporcje podane jako np. 1:6 oznaczają, że na jedno wiadro cementu przypada sześć wiader piasku. Wody należy dodawać tak, aby mieszanka cechowała się stosunkowo gęstą konsystencją, lecz umożliwiającą wygodne murowanie. Najlepiej metodą prób i błędów wykonać kilka próbnych mniejszych zarobów i dobrać proporcje, przy których najlepiej będzie nam się murowało. Pamiętajmy, że do wszelkich zapraw i mieszanek betonowych należy dodawać nie za dużo wody, gdyż zbyt duża ilość wody powoduje osłabienie gotowej mieszanki.Na każdej budowie niezbędna jest odpowiednia zaprawa murarska, najczęściej jako zaprawa cementowa lub zaprawa cementowo-wapienna. Jeśli robimy są samodzielnie ważne jest jaki piasek do zaprawy weźmiemy oraz jaki cement do zaprawy użyjemy. Istotna jest tzw. marka zaprawy czyli wytrzymałość zaprawy murarskiej na ściskanie. Zatem jaka zaprawa do murowania a jaka zaprawa do fundamentów, czy zawsze ta sama?

Jak wybrać rodzaj i markę zaprawy murarskiej?

 

Zarówno zakup gotowej suchej mieszanki jak i samodzielne przygotowanie zaprawy jest tym droższe, im większą chcemy uzyskać wytrzymałość zaprawy (czyli wyższą markę).

Z tego względu warto dobrać taką markę, która jest wymagana dla konkretnych prac. Nie ma bowiem sensu z góry zakładanie że jedyną dobrą zaprawą jest M15 czy M20, które wbrew pozorom na typowej budowie możemy stosować rzadko. Większość prac murarskich wykonamy zaprawą M4 – M12.Inna bowiem będzie zaprawa do bloczków fundamentowych a inna zaprawa do ścian nośnych. Pytanie często jest jaka zaprawa do ścian fundamentowych w różnych gruntach oraz ile cementu do zaprawy należy użyć. Ważne jest jednak również ile piasku do zaprawy weźmiemy. Zaprawa cementowa proporcje to częsty problem na budowie i dylemat zaprawa murarska cementowa czy cementowo-wapienna. Lecz co to jest właściwie marka zaprawy?

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

 

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.