Często popełniane błędy przy budowie domu – część 5 Dach

Data utworzenia: 2 marca 2020

budowa

dachy i rynny

Źrodło: ShutterStock

Dach jest elementem budynku, który jest narażony na ciągłe działanie wielu czynników jak wiatr, deszcz, śnieg przez co musi być odpowiednio wytrzymały i trwały. Dodatkowo bardzo ważna jest również jego funkcja izolacyjna aby w pomieszczeniach panowała odpowiednia temperatura i nie pojawiała się wilgoć. Niestety wykonanie dachu nie jest proste i czai się wiele miejsc, gdzie można popełnić poważne błędy.

Za słaba więźba do wybranego pokrycia dachowego

Decyzja o rodzaju pokrycia dachowego musi obowiązkowo zostać podjęta na etapie projektowym. Należy pamiętać, że każde pokrycie dachowe charakteryzuje się innymi cechami, w tym przede wszystkim różnym ciężarem.

Jeśli zdecydowaliśmy się na pokrycie z lekkich gontów bitumicznych to prawdopodobnie projekt uwzględnia wykonanie stosunkowo lekkiej więźby. Dla gontów jest to rozwiązanie jak najbardziej prawidłowe, jednakże należy pamiętać, że taka więźba nie pozwoli nam w przyszłości zmienić rodzaju pokrycia np. na dachówkę ceramiczną czy betonową. Dachówki są znacznie cięższe i ułożone na zbyt słabej więźbie mogą nawet spowodować jej pęknięcie, a w najlepszym wypadku skończy się to dość znacznymi odkształceniami konstrukcji dachowej.

Problem ten występuje najczęściej przy generalnych remontach starszych budynków i niestety nierzadko kończy się koniecznością rozbiórki całej konstrukcji dachowej i wykonania jej od nowa.

Nie należy także modyfikować konstrukcji zaprojektowanej więźby, szczególnie ważne jest aby wykonać odpowiednią ilość podstawowych elementów nośnych.

Brak lub niewłaściwa wentylacja dachu

Mogłoby się wydawać, że dach powinien być całkowicie szczelny, gdyż nie chcemy przecież aby woda czy wiatr mogły przedostawać się do wnętrza budynku. Nic bardziej mylnego. Przed wodą i wiatrem zabezpieczą nas odpowiednie izolacje, ale wiatr musi być wentylowany, gdyż w przeciwnym razie szybko pojawi się pod połacią pleśń, grzyby i inne mikroorganizmy.

W zależności od konkretnej konstrukcji w projekcie są zawsze przewidziane odpowiednie szczeliny wentylacyjne, a dodatkowo w samej połaci warto zamontować dodatkowe elementy umożliwiające sprawną wentylację. Jeśli zdecydujemy się na pokrycie z dachówek ceramicznych to praktycznie każdy producent udostępnia również specjalne dachówki wentylacyjne, których zadaniem jest właśnie zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza pod połacią.

Brak lub źle położona izolacja dachowa

Dużą popularnością cieszą się domy w dachami skośnymi, najczęściej pokrytymi dachówką ceramiczną lub gontami na więźbie drewnianej. Mają one wiele zalet ale wymagają także bardzo dokładnego wykonania kilku rodzajów izolacji.

Od wewnętrznej strony na poddaszu należy zamontować tzw. folię paroprzepuszczalną. Jej zadaniem jest umożliwienie odprowadzenia nadmiaru wilgoci z budynku przez dach. Następnie powinna zostać ułożona izolacja cieplna, np. w postaci wełny mineralnej czy specjalnych pianek izolacyjnych.

W przypadku izolacji termicznej ważną kwestią jest to, aby wypełniała ona szczelnie całą powierzchnię dachu. Zdarza się bowiem, że po kilku dniach od ułożenia wełna mineralna zbija się i pojawiają się puste przestrzenie, które później są źródłem zawilgocenia i znacznego ochłodzenia pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne zamontowanie płyt lub rolek z wełną aby uniemożliwić jej przemieszczanie się.

Od strony zewnętrznej znajduje się tzw. wiatroizolacja. Folie te mogą być jednak układane tylko jedną stroną gdyż działają one jednokierunkowo dla pary wodnej. Muszą więc umożliwić odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wnętrza budynku lecz jednocześnie powinny blokować przenikanie wilgoci z zewnątrz. Każda folia dachowa posiada odpowiednie oznaczenia informujące o tym, którą stroną musi być układana - warto zawsze sprawdzić czy każdy element folii jest ułożony prawidłowo zanim przystąpimy do układania dachówki.

Pilnujmy również aby folia, zarówno wewnętrzna jak i folia dachowa (nazywana czasami membraną dachową) nie miały uszkodzeń mechanicznych, pęknięć itp. które powodują przenikanie wody i tym samym zawilgocenie dachu, rozwój mikroorganizmów itp.

Niewłaściwie zaizolowane okna dachowe

Okna dachowe mają wiele zalet, do których przede wszystkim należy zaliczyć możliwość znacznego doświetlenia pomieszczeń na poddaszu światłem słonecznym. Trzeba jednak pamiętać, że są to również miejsca występowania potencjalnych mostków cieplnych.

Każde okno dachowe musi obowiązkowo zostać dokładnie zaizolowane po obrysie. Większość producentów sprzedaje gotowe pasy np. z wełny mineralnej dopasowane do konstrukcji okna, które po prostu należy włożyć w odpowiednie miejsca w ramie okiennej. Warto jednak upewnić się, że osoby montujące okno na pewno wykonały taką izolację cieplnąm gdyż zdarza się, że w ogóle tego nie robią. Okna najczęściej montuje się w sezonie wiosenno-letnim gdy na dworze panują wysokie temperatury, a brak prawidłowej izolacji termicznej ujawnia się przeważnie dopiero w sezonie zimowym, gdy jest już za późno na poprawki.

Błędy przy montażu komina

Komi stanowi bardzo ważną część budynku i nie należy oszczędzać na jego budowie. Obecnie najczęściej stosuje się gotowe pustaki kominowe, które mogą posiadać również gotowe wkładki termiczne aby zapewnić jeszcze lepsze jego parametry.

Komin może być również murowany, co jest często spotykane w starszych budynkach. Decydując się na takie rozwiązanie zadbajmy jednak o wybór naprawdę dobrej i doświadczonej ekipy murarskiej. Wszelkie nieszczelności występujące np. przez miejscowy brak zaprawy czy uszkodzenie pojedynczych cegieł spowodują istotne zaburzenia ciągu kominowego co przełoży się m.in. na problemy z pracą pieca czy kominka.

Bardzo ważne jest także odpowiednie wykończenie komina ponad połacią dachową, wykonanie dobrego i szczelnego kołnierza oraz wykończenie górnej części komina. Ponad to w budynku znajdują się także ciągi kominowe wentylacyjne, które powinny być wykonane dla każdego pomieszczenia wymagające regulowanej cyrkulacji powietrza jak garaże, łazienki, kuchnie itp.

Wykonuje się je często z gotowych pustaków wentylacyjnych. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie wznosić ciągów spalinowych przy wykorzystaniu elementów przeznaczonych dla szybów wentylacyjnych. Niestety jest to również błąd, który można spotkać na wielu budowach.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów