Wniosek o nadanie numeru dla nowego domu

Data utworzenia: 12 maja 2015

pisma i wnioski

Numer nieruchomości nadaje gmina lub urząd miasta, na wniosek właściciela nieruchomości. Procedura administracyjna przyznania numeracji domów przy danej ulicy jest zwolniona z opłat. Konieczne jest jednak załączenie pewnych dokumentów, wymaganych przez gminy.

W różnych gminach wymagania co do niezbędnych załączników mogą być nieco inne. W artykule omawiamy często spotykane wymagania dla procedury nadawania numeru zarówno dla domu na etapie budowy jak i już wybudowanego.

Procedura administracyjna nadawania numeru nieruchomości

O nadanie numeru nieruchomości należy zwrócić się do gminy lub urzędu miasta (w przypadku miast na prawach powiatu). Urząd ten ma obowiązek przyznania numeru (nie dostaniemy decyzji odmownej, jeśli odpowiednio wypełnimy wniosek), lecz wykonuje to na wniosek właściciela danej nieruchomości.

Postępowanie o przyznanie numeru nieruchomości trwa zwykle krótko – w praktyce od 5 do 14 dni i kończy się wydaniem zaświadczenia lub zawiadomienia o nadaniu numeru porządkowego.

Zawiadomienie możemy odebrać osobiście lub poprosić o przesłanie go pocztą.

Kwestie związane z procedurą administracyjną nadawania numeru porządkowego nieruchomości reguluje ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dn. 17 maja 1989r. (art. 47a pkt. 2 i art. 47b) oraz Kodeks postępowania administracyjnego z dnia 14 czerwca 1960r. (art. 35).

Wniosek i niezbędne załączniki

We wniosku o przyznanie numeru porządkowego dla naszej nieruchomości musimy zawrzeć jej podstawowe dane, jak ulica, miejscowość, gmina oraz numer działki.

Należy pamiętać, że o numer nieruchomości możemy wystąpić jedynie wtedy, gdy droga, przy której znajduje się nasz dom, posiada uchwaloną nazwę. W przypadku drogi bez nazwy, przed wystąpieniem o numer, musimy wystąpić z pismem o nadanie nazwy ulicy. Problem ten dotyczy często domów, budowanych przy nowo wydzielanych drogach prywatnych.

Należy podać również wszystkich współwłaścicieli nieruchomości – najczęściej jest to jedna osoba lub małżonkowie.

Do wniosku należy załączyć dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością, którym może być np. ksero aktu notarialnego.

W przypadku domów w trakcie budowy, należy załączyć również ksero decyzji pozwolenia na budowę, natomiast dla domów już wybudowanych i odebranych przez Nadzór Budowlany, - ksero decyzji pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego.

Niektóre urzędy wymagają również załączenia kopii mapy z zaznaczoną geodezyjnie lokalizacją budynku oraz granicami działek. Nie jest to jednak dokument wymagany przez wszystkie gminy, dlatego jeśli nie posiadamy obecnie kopii takiej mapki, warto skontaktować się z gminą, w celu ustalenia, czy na pewno będą tego od nas wymagać.

Obowiązek ustawienia tabliczki z numerem domu

Na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek ustawienia tabliczki z numerem domu oraz nazwą ulicy. W przypadku, gdy dom znajduje się w głębi działki, tabliczkę należy umieścić również na ogrodzeniu.

Tabliczka powinna być umieszczona tak, aby była widoczna całą dobę. Oznacza to, że na okres nocny należy zamontować jej podświetlenie lub zlokalizować ją w miejscu oświetlanym latarniami ulicznymi.

Artykuł 64 Kodeksu Wykroczeń mówi, że każdy, kto będą właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250zł albo karze nagany.

Należy tutaj zaznaczyć, że przepis ten dotyczy tabliczek na domach i blokach. Nie ma natomiast obowiązku umieszczania tabliczki na drzwiach do mieszkań w blokach.

W praktyce policja ani straż miejsca nie nakłada kary grzywny w przypadku, gdy tabliczka nie posiada oświetlenia na okres nocny lub gdy posiada wyłącznie numer posesji, bez numeru nieruchomości (jeśli na wjeździe ulicy widnieje tabliczka z jej nazwą).

Jeśli jednak w ogóle zaniedbamy obowiązku umieszczenia tabliczki, chociażby z numerem domu, możemy wcześniej czy później zostać ukarani.

Warto jednak dopełnić tego obowiązku, chociażby po to, by ułatwić dotarcie do naszej posesji listonoszom, kurierom, klientom, znajomym itp.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.plZobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów