Oświetlenie sypialni – jak zbudować idealne warunki do wypoczynku?

Data utworzenia: 12 maja 2022

remont i wykończenie

wnętrza

Źrodło: lampy.it

W sypialni śpimy i regenerujemy siły po długim dniu wytężonym rozmaitymi obowiązkami. To najbardziej prywatna ze wszystkich przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Dlatego też powinna być właściwie zaaranżowana i naprawdę przytulna. Wielką w tym rolę odgrywa prawidłowo zbudowany system oświetleniowy.

Jakich lamp użyć oraz jak je rozmieścić w sypialni, by stworzyć oazę do wypoczynku, w której przebywanie stanie się przyjemne? Kilka wskazówek zaprezentujemy poniżej.

Oświetlenie w sypialni – jakie lampy wykorzystać?

W sypialniach zazwyczaj wykorzystuje się przynajmniej kilka punktów świetlnych o różnym charakterze i wielkości. Wszystko po to, by zbudować w pełni funkcjonalny system, spełniający wszystkie potrzeby użytkowników wnętrza.

Jako lampy główne stosuje się praktyczne lampy sufitowe (plafony lub oczka wpustowe), które nadają się równie dobrze do mniejszych i większych wnętrz. W bardziej przestronnych sypialniach można natomiast zamontować stylowy, dekoracyjny żyrandol.

Lampy zadaniowe w sypialni to przede wszystkim niewielkie lampki nocne – modele stojące lub kinkiety, mocowane po obu stronach łóżka. Niekiedy ustawia się także lampę stołową na toaletce, by zapewnić sobie swobodę przy wykonywaniu makijażu, układaniu fryzury lub dopasowywaniu elementów stroju.Oświetlenie dekoracyjne bywa różne. Niektóre oprawy, jak te dostępne na stronie: https://lampy.it, same w sobie stanowią stylową ozdobę. Wiele osób decyduje się również na efektowne podświetlenie mebli (szaf i łóżka) przy pomocy dyskretnej taśmy LED.

Klosze i abażury – czym osłaniać źródła światła?

W sypialni lampy powinny dawać mocno rozproszone światło. Dlatego warto stawiać na oprawy wyposażone we właściwe klosze i abażury, które pozwalają zbudować przyjemny nastrój.

Najlepiej sprawdzają się modele z osłonami z mlecznobiałego szkła lub akrylu. W przypadku abażurów należy znaleźć rozwiązania o gęstym splocie, mocno zasłaniającym żarówkę. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza przy lampkach nocnych, które należy umieścić tak, by dolna krawędź osłony znajdowała się poniżej linii wzroku osoby siedzącej na łóżku.

Żarówki do sypialni – nowoczesne technologie a komfort domowników

Oprócz samej oprawy, trzeba jeszcze dopasować odpowiednie źródła światła. Do stworzenia relaksującej atmosfery w sypialni szczególnie dobrze sprawdzają się żarówki, dające światło ciepło białe. Powinny się one znaleźć w oświetleniu bocznym i w lampkach nocnych. Warto rozważyć także wykorzystanie lamp dekoracyjnych wyposażonych w produkty oświetleniowe o takich parametrach.

Lampy główne i oświetlenie przy toaletce natomiast powinno dawać światło neutralne, jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Jeśli dany punkt świetlny ma służyć jako precyzyjne oświetlenie zadaniowe do realizacji czynności związanych z kolorami (jak wykonywanie makijażu, dobieranie elementów stroju itp.), warto wybrać żarówki o wysokim współczynniku oddawania barw, (Ra powyżej 80).

Ciekawym rozwiązaniem do sypialni są nowoczesne, inteligentne żarówki LED. Tego typu produkty mogą być sterowane zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na telefon lub komend głosowych. Co można zyskać dzięki przejściu na rozwiązania smart? Podstawową korzyścią z wprowadzenia zaawansowanej technologii LED do swoich sypialni, jest możliwość precyzyjnego kontrolowania parametrów każdego źródła światła. Bez trudu da się zmienić natężenie, temperaturę barwową, a nawet kolor światła w każdej lampie w sypialni. To zatem sposób na perfekcyjne dopasowanie oświetlenia w pomieszczeniu do bieżących potrzeb.

Kompleksowe planowanie w sypialni – przytulne wnętrze do relaksu

Wszystkie oprawy powinny być dobrane tak, by zapewniać kompleksowe oświetlenie, potrzebne do wykonywania rozmaitych zadań. Prawidłowo dobrane lampy i źródła światła wpływają na funkcjonalność sypialni oraz budują w niej przytulny klimat. Bez nich wypoczynek i regenerowanie sił w prywatnych domowych pomieszczeniach zdecydowanie nie byłyby tak przyjemne.

Materiały informacyjne firmy lampy.it

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów